Hastane infeksiyonlarında maliyet analizi
  1. Tez No: 165391
  2. Yazar: BENSU GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
8.0ZET Hastane infeksiyonlar (Hİ) morbidite, ve yüksek mortalite, hastanede kalış süresinin uzaması, ve artmış hasta balom maliyeti ile önem oluşturmaktadır. Bu çalışma Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde infekte olmayan kontrol grubu ile infekte hastaların karşılaştırılması ile Hİ'nın maliyetini ve hastanede kalış süresini tespit etmek için yapıldı. Veriler Hİ olanl02 ve Hİ olmayan 125 kişiden toplanan veriler bilgisayar programına kaydedildi (SPSS 10.0). Hastalar genelde beyin cerrahi kliniği, genel cerrahi kliniği ve göğüs kliniğindeydi. Toplam yatış süresi infekte ve infekte olmayan kontrollerde 19.1 ve 10.0 gündü (pO.001).
Özet (Çeviri)
9.SÜMMARY Hospital Acquired Infections (HAI) constitute an important with morbidity, and high mortality, prolongation of hospital stay, and increased costs of direct patient care. This study was conducted in Pamukkale University Hospital in order to determine in cost of HAI and length of hospitalization by matching infected patients with uninfected controls. Data collected from 102 individuals with HAI and 125 controls without HAI were recorded by using a computer program (SPSS 10.0). Urinary tract infections, pneumoniae and surgical wound infections were the most common HAI. Patient were generally located Neurosurgery, General Surgery, Chest Clinics. The mean total length of stay was 19.1 and 10.0 days for infected patients with uninfected controls, respectly (pO.001).