99mTc-DTPA sintigrafisi ile, tek taraflı basit böbrek kistinin böbrek fonksiyonuna etkisi
The effect of unilateral simple renal cyst on renal function using 99mTc-DTPA renal scyntigraphy
  1. Tez No: 165457
  2. Yazar: NIHAT CEVAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
8. ÖZET Basit böbrek kistinde, böbrek USG, CT ve MRI ile %98-100 oranında tam konulabilmektedir. Kistik hastalıklarda, oluşabilen böbrek fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesinde, radyonükleotid yöntemler güvenilir ve noninvazif metod olarak kullanılabilir. Çalışmamızda, tek taraflı basit böbrek kisti olan hastalarda, sırt üstü yatar posizyonunda böbrek kistinin böbrek fonksiyonuna etkisi, 99mTc-DTPA dinamik böbrek sintigrafisi ile belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya, tek taraflı sağ böbrek kisti olan 18, bir ve tek taraflı sol böbrek kisti olan 18 olmak üzere 36 hasta dahil edildi. Aynı hastaların diğer normal böbreği kontrol grubu olarak kabul edildi. Tek taraflı sağ böbrek kisti olan 18 hastanın 8'i kadın 10'u erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 60.6 idi. Hastaların 10'unda sağ yan ağrısı, 3'ünde sırt ağrısı şikayeti vardı. Kalan 5 hastanın hiç bir şikayeti yoktu. Aynca hastaların 4'ünde hipertansiyon vardı. Ağrı şikayeti olan iki hastada hematüri vardı. Tek taraflı sol böbrek kisti olan 18 hastanın 6'sı kadın 12'si erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 60.0 idi. Hastaların 8'sinde sol yan ağnsı, 5'inde sırt ağrısı şikayeti vardı. Kalan beş hastanın hiçbir şikayeti yoktu. Aynca hastaların 5'inde hipertansiyon vardı. Tek taraflı sağ ve sol basit böbrek kisti olan 36 hastaya sırt üstü yatar pozisyonlarda 99mTc-DTPA dinamik böbrek çalışması uygulandı. Yapılan 99mTc- DTPA çalışmalarımızda, elde edilen renogram eğrileri üzerinden her bir böbreğin PI(Perfüzyon İndeksi), GFR(Glomerüler Filtrasyon Hızı), SF(Split Fonksiyonu), tmax ve t]/2 değerleri hesaplandı. Çalışmamızda, sırt üsttü yatar pozisyonda, sağ ve solda bulunan basit kistli böbreklerin ortalama GFR ve SF değerleri kontrol böbreklerine göre azalmış olarak bulundu. Ayrıca tmax ve t\/2 zamanında rölatif uzama (ekskresyon fonksiyonunda gerileme) bulundu. Ancak bu azalma ve uzamalar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Basit kisti bulunan böbreklerin GFR ve SF değerlerinin rölatif olarak azalması, tmax ve t\/2 değerlerinin rölatif olarak uzamış bulunması, kistin nefrona ve tübülülere yaptığı baskılardan ve tübüler basınç artmasından kaynaklanmış olabilir. Fonksiyon kaybının, nefron ve tübüler hasar sonucu vasküler epitel hücrelerinden salgılanan lokal endotelin-1 ve diğer vazoaktif aminelin oluşturacağı lokal vazokonstrüksiyon etkisiyle böbrek plazma akımındaki azalma sonucu olabileceği düşünülmektedir. 37Sonuç olarak 99mTc-DTPA dinamik böbrek sintigrafi çalışmaları,tek taraflı basit böbrek kisti olan hastalarda, böbrek fonksiyonu rölatif olarak düşük tespit edildi.Düşük böbrek fonksiyonun sebebi nefron ve tübül kaybına bağlı olabilir.Bu nedenle basit böbrek kisti olan hastalarda, özellikle gençlerin böbrek fonksiyon takibi önerilmesi düşünülmektedir. 38
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY: Simple renal cysts are frequent, particularly in the elderly. Most of these cysts are asymptomatic and discovered incidentally by ultrasonography, CT scan or MRI. The effect of simple renal cysts on renal function are estimated by gamma camera renography using 99mTc-DTPA was studied. Renal function was investigated in 36 patients with simple renal cysts using 99mTc- DTPA scyntigraphy at supine position. Each kidney PI, ERPF, SF, tmax, t\a values were evaluated (calculated ) on 99mTc- DTPA scintigraphic renogram curves. Quantitative renal function parameters of cystic kidneys was compared with the same parameters of control kidneys. There was adecrease in GFR and SF values of cystic kidneys in comparisson to control (normal)kidneys. tmax and t\n values of cystic kidneys in comparisson with control (normal)kidneys was relatively prolonged. In spite of the decreasing in GFR and SF values and prolongation in tmax and tm values a significant statistical differences was not observed (p>0.05). The relative decrease in GFR and SF values and the relative prolongation in tmax and tj/2 values may be due to compression of the nefron and the tubules by the cyst and increasing of intra-tubuler pressure. A releasing of local endothelin-1 and other vaso active amines from vascular epithelial cells as aresult of nefron and tubules loss will lead to a local vasocostriction. Such vasoconstriction lead to decrease in renal blood flow and may be areason for renal functional loss (deteruration) in cystic kidney. 99mTc-DTPA dynamic renal scyntigraphy assesment in patients with unilateral simple renal cyst revealed adecrease in renal function., which may be due to loss of nefron and tubules. For this reason, we advice renal function follow up in the patients with simple renal cyst, especially in young patient. 39