99 m.Tc-Rifampisin taşıyan mikrokürelerin formülasyonu, in vitro salıverilmesi ve in vivo biyoyararlanımı üzerinde çalışmalar
- Tez No: 6214
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ATİLLA HINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
57 ÖZET Bu araştırmanın amacı, oral yolla uygulanan ve ülkemizde büyük: önemi olan tüberküloz hastalığının tedavisinde kullanılan rifampisinin, i.v. yolla uygulama ile akciğerlerde toplanmasını sağlayarak daha düşük dozda etken madde ile hem toksisiteyi düşürmek, hem de daha iyi bir etki elde etmek için mikrokürelerinin hazırlanması ve in vitro salıverilmesi ile in vivo dağılımının incelenmesidir. Yarı sentetik bakterisid bir antibiyotik olan rifampisin kimyasal ve fizikokimyasal özellikleri açısından incelenmiş, parçalanma ürünleri ince tabaka kromatografisi ile tespit edilmiş ve in vitro salıverilme deneyi ile etken maddenin miktarının tayin edilmesi için yapılan deneylerde rifampi sinin stabilitesi için en uygun ortamlar hazırlanmıştır. Mikroküre hazırlama yöntemi olarak emülsiyon polimerizasyon yönte mi, matriks maddeleri olarak albumin ve jelatin, çapraz bağ yapıcı madde olarak da albumin mikroküreleri için glutaraldehid, jelatin mikroküreleri için ise formaldehid kullanılmıştır. Rifampisinin mikrokürelerden salıverilmesi iki fazlıdır. îlk fazdaki salıverilme, birinci derece kinetiğine uyum gösteren ikinci fazdan biraz daha hızlıdır. İkinci faz boyunca, 6. saatin sonuna kadar daha yavaş seyre den bir salıverilme gözlenmektedir. Rifampisinin albumin ve jelatin mikro- kürelerinden % salıverilen miktarları zamana karşı grafiğe geçirildiğinde 3. saatin sonunda sırasıyla %43.19 ve %48.39 oranında rifampisinin salıve- rildiği görülmüştür. Rifampisin mikrokürelerinin in vivo dağılımının incelenmesi amacıyla radyoaktif madde ile işaretli yaklaşık 30 m büyüklüğündeki mikroküreler farelerin kuyruk venalarına enjekte edilerek, 10, 30, 60 dakika ile 6 ve 24 saat sonuunda fareler öldürülmüş ve akciğer, karaciğer, dalak, mide, kalp ve böbreklerin radyoaktivite yüzdeleri saptanmıştır. Elde edilen bulgu lar, işaretli serbest rifampisin ile aynı çalışma tekrarlandığında elde edilen bulgular ile karşılaştırılmış ve serbest rifampisin diğer organlara göre ka raciğerde en yüksek düzeyde toplanırken, albumin ve jelatin mikroküreleri58 akciğerlerde toplanmışlardır. Buradan da anlaşılmaktadır ki, mikroküre içi ne hapsedildiğinde daha etkin, daha az toksisite ile hedef organa rifampi- sin taşınması mümkün olabilecektir. Hazırlanan mikroküreler farelerin kuyruk venalarına enjekte edilmiş, 10, 30, 60 dakika ve 6, 24 saat sonunda fareler öldürülerek alman akci ğer ve karaciğer dokularında histopatolojik incelemeler yapılmıştır. Hedef organ olan akciğerlerde 10. dakikada diğer saatlere göre daha fazla görü len küresel mikrokürelerin hücresel harabiyete ve embolizasyona yol açma dığı da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY The aim of this study is to accumulate rifampicin which is an orally administrated tuberculostatic agent in the target organ, lungs and to improve the efficacay of in intravenous administration to diminish the side effects with a reduced dose by preparing rifampicin microspheres, and to investigate its in vitro release as well as its in vivo distribution. The chemical and physicochemical properties of rifampicin, a semi synthetic and bactericidal antibiotic is investigated. The degradation pro ducts are determined by thin layer chromatography and in the studies undertaken to observe in vitro release and to determine the content of active substance, the best media are created regarding the stability of rifampicin. The emulsion polimerization method is applied in microsphere pre paration while albumin and gelatin are used as matrix materials and finally glutaraldehyde is utilized for albumin microspheres and formaldehyde for gelatin microspheres as cross linking agents. Following conclusions can be drawn from the observation of rifam picin release from albumin and gelatin microspheres. The release seems to be biphasic, after a reasonable fast initial release, first order release profiles are observed in microspheres. At the end of the first three hours, the release of rifampisin from albumin and gelatin microspheres are % 43.19 and %48,39, respectively. To determine the distribution within the body, 99mTc labeled free rifampisin and approximately 30 um sized albumin and gelatin microsphe res are injected into the tail veins of mice. The mice are sacrified after 10 min, 30 min, 60 min, 6 h and 24 h. The radioactivity of the lungs, liver, spleen, stomach, heart and the kidneys. When the animal experi ments with free rifampicin and albumin and gelatin microspheres compa red, free rifampicin is found to be concentrated in the liver and both microspheres in the lungs.60 For the histopathological investigation, the microspheres were injec ted into the tail veins of mice and the mice are sacrified after 10 min, 30 min, 60 min, 6 h and 24 h. The lungs and liver were histopathologi- cally investigated and the spherical microspheres were determined in the lung tissue mostly at the tenth minute. A cell distraction or an em- bolisation couldn't be identified in the lung tissue.