Spinal anestezi ile ürolojik cerrahi uygulanan hastalarda midazolam, propofol ve remifentanilin hemodinami, arter kan gazları, anksiyete ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
The effects of propofol midazolam and remifentanyl infusions on hemodynamic parameters arterial blood gas analysis, anxiety and cognitive functions in patients under going urological operations under spinal anesthesia
  1. Tez No: 165458
  2. Yazar: BELKIS BERNA ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELEK TULUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Rejyonal anestezi, ürolojik cerrahi girişim geçiren hastalarda sık başvurulan bir yöntemdir.Bununla beraber cerrahi girişim hastalarda anksiyeteye yol açan önemli stresörlerden biridir. Rejyonal anestezi sırasında bilinç açık olduğundan hastaların rahatlaması amacı ile genellikle ek olarak sedasyon uygulanır. Bu çalışmanın birincil amacı, spinal anestezi altında ürolojik girişim geçirecek hastalarda belli bir hedef sedasyon düzeyi (5 -nokta sedasyon skalasında 2- yani hasta hafif uykulu veya 3-sözel uyan ile uyandınlabilir) sağlayacak şekilde sürekli infüzyon ile propofol, midazolam veya remifentanil uygulanmasının preoperatif anksiyetenin giderilmesindeki etkinliği ile hemodinamik parametreler, kan gazlan ve bilişsel fonksiyonlara etkilerini saptamak ve aynca bu üç ajanın yan etki profillerini çıkarmaktır. Çalışmanın ikincil amacı ise VAS ve Sözel Skala ile anksiyete ölçerek ve bunlan standart ölçüm yöntemi STAI ile karşılaştırarak, preoperatif ve postoperatif anksiyete değerlendirmesinde STAFden çok daha basit ve sıkıcı olmayan VAS ve Sözel Skalanm kullanılıp kullanılamayacağını saptamaktır. Bu çalışma ASA I ve II sınıftan 65 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar randomize olarak 4 gruba aynldı, tüm gruplara 12,5 mg % 0,5'lik hiperbarik bupivakain ve 25 mcg fentanil ile spinal anestezi yapıldı. Kontrol grubu (n=16), kendilerine sadece IV kristaloid uygulanan hastalardan oluşturuldu. Diğer 3 grup hastaya ise IV kristaloide ek olarak propofol, midazolam ve remifentanil ile Wilson ve ark'nm 5 nokta sedasyon skalasında sedasyon düzeyini 2-3 seviyesinde tutacak şekilde infüzyon ile sedasyon uygulandı, operasyon sonunda sedasyon sonlandmldı. Tüm hastalann invaziv sistolik, diyastolik ve ortalama arter basmçlan, standart elektrokardiyogram monitorizasyonu ile kalp hızlan, solunum sayılan ve puis oksimetre ile ölçülen oksijen satürasyonlan spinal anesteziden önce ve sonra 5 dakika ara ile kaydedildi. Arter kan gazı analizleri spinal anesteziden önce ve spinal anesteziden sonraki 30. dakika, operasyon sonu ve postoperatif 30. dakikalarda değerlendirildi. Hastalann anksiyete değerlendirmesi preoperatif ve operasyon sonunda STAİ, VAS ve Sözel skala ile postoperatif 30. dakikada ise STAİ ile yapıldı. Bilişsel fonksiyonlar preoperatif ve postoperatif 30. dakikada mini mental test ile değerlendirildi, yan etkiler incelendi, maliyet analizi yapıldı. Bu çalışmanın sonuçlan, spinal anestezi altında ürolojik girişim geçiren hastalarda 5 -nokta sedasyon skalasında sedasyon skoru > 2 olacak şekilde sürekli intravenöz propofol, midazolam veya remifentanil uygulanmasının minimal yan etki profili ile kolay kontrol edilebilir sedasyon sağladığını ve preoperatif anksiyeteyi giderdiğini göstermektedir. Bu sedasyon yöntemlerinin gerek hastalar ve gerekse cerrahi girişimi yapan hekimler tarafından tatminkar bulunduğu ve postoperatif 30. dakikada bilişsel fonksiyonlan etkilemediği de saptanmıştır. Bu çalışma aynca preoperatif ve postoperatif anksiyete değerlendirilmesinde STAI ile VAS ve STAI ile Sözel Skala arasında önemli korelasyon olduğunu, bu nedenle de STAFden çok daha kolay ve daha az sıkıcı olan VAS veya Sözel Skalanın da anksiyete değerlendirmesinde kullanılabileceğini göstermektedir. Ancak özellikle Sözel Skalanm anksiyete değerlendirmesinde kullanımı ile ilgili bilgi henüz mevcut olmadığından, bu konuda daha ayrıntılı bilgi için çok daha geniş kapsamlı yeni çalışmalara gereksinim olduğu da açıktır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Regional anesthesia is commonly used method in urological operations. On the other hand, surgery is an important stress factor causing anxiety in surgical patients. The patients are conscious during regional anesthesia and to prevent anxiety in patients generally sedation can be performed. The main aim of the present study is to evaluate the effects of propofol, midazolam and remifentanil infusions providing required sedation levels (2 -tranquil- or 3- responding to commands- according to 5 point sedation scale that) in patients undergoing urological operations with spinal anesthesia in terms of hemodynamic parameters, blood gas analysis and cognitive functions and also to determine the side effects of these agents. The secondary aim of the study is to measure the anxiety of patients according to VAS (visual analog scale) and verbal scale and to compare these mesurements with standart measurement method STAI (Spielberger's State-Trait Anxiety Invantory)) and to determine whether VAS and verbal scale can be used instead of STAI in evaluation of preoperative and postoperative anxiety. 65 ASA I-n pateints were enrolled the study. Patients were randomly assigned to four groups. In all patients spinal anesthesia was performed with hyperbaric bupivacaine %0.5 12.5 mg and fentanyl 25 \ig. Intravenous crystalloid solutions were given to the patients in the control group (n=16). In the other three groups intravenous propofol, midazolam and remifentanil infusions providing required sedation levels (2 -tranquil- or 3- responding to commands- according to 5 point sedation scale that) was done and sedation was stopped at the end of the operation. Routine monitorization consist of systolic, diastolic, mean arterial blood pressures, electrocardiogram, respiratory rate and pulse oximetry. These parameters were recorded before spinal anesthesia and in five minutes' intervals following spinal anesthesia. Arterial blood gas analysis was performed before spinal anesthesia, at the 30th minute after spinal anesthesia, at the end of the operation and at the postoperative 30th minute.Anxiety was evaluated with STAI, VAS and verbal scale preoperatively and at the end of the operation; with STAI at the postoperative 30th minute. Cognitive functions were evaluated with MMT (Mini Mental Test) preoperatively and at the postoperative 30th minute. Side effects were evaluated and cost analysis was done. According to our results, continuous propofol, midazolam and remifentanil infusions providing required sedation levels (2 -tranquil- or 3- responding to commands- according to 5 point sedation scale that) in patients undergoing urological operations with spinal anesthesia provided controlled sedation with minimal side effects and reduce preoperative anxiety. Also these methods provided both patient and surgeon satisfaction and caused no effect on cognitive functions at the postoperative 30th minute. Besides our results showed that there is a correlation of STAI with VAS and STAI with verbal scale in evaluation of preoperative and postoperative anxiety. As a result VAS and verbal scale which are easy and less boring methods can be used instead of STAI in evaluation of anxiety. As there is no enough information about the use of verbal scale in evaluation of anxiety, more comprehensive studies must be performed. 55