Retinoblastomlu olgularda serum fas ve solubl fas ligand düzeyleri
Serum fas and solubl fas ligand levels in retinoblastoma patiets
- Tez No: 165506
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Retinoblastomlu Hastalarda Serum Fas ve Solubl Fas Ligand Düzeyleri Çalışma grabumumuzu yaşları 6 ay ile 5 yaş arasında değişen 30 retinoblastom hastası oluşturdu. Bu hastalar göz içine lokalize tümörü olan ve göz dışına yayılımı olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Hastalardan tedavi öncesinde serum örnekleri alındı ve bu serumlarda serum fas ve solubl fas ligand düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Hastaların serum fas ve solubl fas ligand değerleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hastaların fas ve fas L değerlerinin kontrol grubuna göre daha düşük olduğu saptandı. Aradaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Göz içi tutulumu olan ve göz dışı yayılımı olan hasta gruplarının fas ve fasL değerleri de, sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Göz içi hastalığı olanlar ile göz dışı yayılımı olan hasta grupları arasında fas ve solubl fas ligand düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Tüm bu veriler serum fas ve solubl fas ligand düzeylerinin retinoblastomlu hastaların tanısının konması aşamasında iyi bir gösterge olmadığı saptanmıştır. Tümörün biyolojik davranışının anlaşılmasında da fas ve fas ligand parametreleri yetersizdir. Anahtar Kelimeler : Retinoblastom, serum fas, solubl fas ligand 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum Fas and Solubl Fas Ligand Levels in Retinoblastoma Patients 30 children aged between 6 months and 5 years with retinoblastoma was included in our study group. These patients were divided into two groups; one with localized intraorbital tumor, the other with extraorbital extension. Serum fas and solubl fas ligand levels were analyzed with ELISA method before treatment. Compared with the control group, serum fas and solubl fas ligand levels were lower in retinoblastoma patients. We observed significant difference between the patients with intraorbital disease and extraorbital extension. This study shows that serum fas and solubl fas ligand levels are not good indicators for the diagnosis of retinoblastoma patients. Fas and fas ligand parameters are also inadequate to show these tumors biological behaviour. Key Words : Retinoblastoma, serum fas,solubl fas ligand. 38