Pleurotus sp.kültür mantarının örtü altı yetiştiriciliğinde değişik yetiştirme ortamlarının verim ve kaliteye etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16551
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
-11- ÖZET DOKTORA TEZİ PLEUROTUS SP, KÜLTÜR MANTARININ ÖRTÜ ALTI YETİŞTİRİCİLİ?İNDE DEGIŞlK YETİŞTİRME ORTAMLARININ VERİM VE KALİTEYE ETKÎLERÎ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Mehmet GÜLER Ankara, üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabllim Dalı Danışmanı Prof.Dr. Y. Sabi t AGAO?LU Jüri : Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Ayten SEVGİCAN Prof.Dr. Veda t ŞENlZ 1991,Sayfa:167 Lignin ve selüloz içeren tarımsal artık materyallerde Pleurotus inokulumu kullanılarak örtü altı yateştiriciliğinde verim ve kaliteye etki eden değişimleri belirlemek amacıyla planlanan bu çalışma 1989-1991 yılları arasında A, U. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ve Orman Genel Müdürlüğüne bağlı izmit Kavak ve Hızlı Gelişen Yabancı Tür Orman Ağaçla rı Araştırma Enstitüsü 'nde gerçekleştirilmiştir. Denemelerde, Pleurotus pulmonarius (PP), P.sajor^-caju (PSC), P. sp.cfr. Florida (PF), P.columbinus ^PC) / İngiltere kökenli P. ostreatus (POI) ve Anadolu kökenli P.ostreatus (POA) mantar türleri Buğday (B), Çeltik (Ç), Mısır (M), Buğday+Çeltik (BÇ), Buğday+Mısır (BM) ve Buğday+.Çeltik+Mısır (BÇM) yetiştirme ortam larına aşıl anarak f verim, % kuru madde, % ham protein, şapka çapı, sap çapı ve sap uzunluğuna etkilerinin değişimi belir lenmiştir,-111- Mantar türlerine göre, uygulamalar arasında en yüksek verim değerleri sırasıyla 373.70 g, 362.60 g ve 339.60 g ile PP,PSC ve PC de, en düşük verim ise 318.50 g ile PF'de belir lenmiştir. Denemede tespit edilen kalite faktörleri bakımından Pleurotus mantar türleri karşılaştırıldığında PSC'de % 8.86 ile kuru madde, POA'da % 28.13 ile ham protein, PF'de 77.60 mm ile şapka çapı PC' de hem 18,86 mm ile sap çapı ve hem de 33r52mm ile sap uzunluğu değerlerinin ortalama en yüksek olduğu görül mektedir, Yetiştirme ortamlarına göre en yüksek verim 437,90 g ile BÇM'de elde edilmiştir. Bunu 377,90 g ve 375.90 g ile BÇ ve BM izlemektedir. Ortalama en düşük verim ise 249,90 g ile Ç'de oluş muştur. Kalite faktörleri yetiştirme ortamları ile kıyaslandığın da %¦ 8,32 ile M'de kuru madde, % 25.32 ile B'de ham protein, 70^77 mm ile Ç'de şapka çapı, 15.06 mm ile BM'de sap çapı ve 30., 96 mm ile BÇM'de sap uzunluğu değerleri en yüksek bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER:. Pleurotus, örtü altı yetiştiriciliği, yetiştirme ortamları, verim ve kalite faktörleri, lignin, selüloz, artık ma teryaller,
Özet (Çeviri)
-xv- ABSTRACT PhD Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT SUBSTRATES ON YIELD AND QUALITY OF PLEUROTUS SP. GROWING UNDER PLASTIC SHEET Mehmet GÜLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU Jury : Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Ayten SEVGÎCAN Prof.Dr. Veda t ŞENİZ 1991,Page:167 This research was carried out to determine the effects of different substrates on yield and quality of Pleurotus grown in greenhouse. Experiments were conducted at the Faculty of Agriculture of the University of Ankara-, and the İzmit Poplar and Fast Growing Exotic Forest Trees Research Institute of the General Directorate of the Ministry of Forestry during the period of 1989t1991, The paper describes, changes in the yield, dry matter percentage, crude protein percentage, pileus diameter, stipe diameter and stipe length of Pleurotus pulmonarlus (PP), P. sajor- caju (PSC), P, sp, cf r. Florida (PF), P.columbinus (PC), P. ostreatus (Origin of England^POI) and P. ostreatus (Origin of Anatolia^-POA) inoculated and grown in different substrates composed of mixtures of wheat straw (B), paddy straw (0), corn straw (M), wheat + paddy straw (BÇ), wheat+ corn straw(BM) and wheat + paddy + corn straw(BCM),-V- Investigation results have shown that the highest yields are obtained from PP(373.70 g), PSC(362.60 g) and PC(339~60 g) species, however, PF(318.50 g) gives lower yield than the others, According to the comparison of quality factors, dry matter in PSC(8.86 %), crude protein in POA(28.13 %), pileus diameter in PF(77.60 mm) and stipe diameter and stipe length in PC (18. 86 mm and 33,52 mm) have shown significant importance. During the experiment it was also found that substrates of BÇM(437,90 g), BÇ(377.99 g) and BM(375.90 g) have proven to be the best growing media, providing highest yields. Yield of the Ç (249. 90 g) are lower than the others. According to the- comparison of quality factors at different medias, the levels of dry matter in M(8.32 %), crude protein in B(25.32 %), pileus diameter in ç(70.77nm) stipe diameter in BM(15.06ram) and stipe length in BÇM(30.96 mm) found to be important. KEY WORDS t Pleurotus, growing under plastic sheet, substrates yield and quality factors, lignin, cellulose, waste matters.