Orta Anadolu bölgesinde önemli soğan depolarının bulunduğu Afyon, Nevşehir ve Yozgat illerinde depo çürüklüğüne neden olan fungal etmenlerin tanımları, zarar şekilleri, patojenisiteleri ve korunma olanakları
  1. Tez No: 16552
  2. Yazar: OYA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH MADEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İÜ ÖZET DOKTORA TEZÎ ORTA ANADOLU BÖLGESİNDE ÖNEMLİ SO?AN DEPOLARININ BULUNDU?U AFYON, NEVŞEHİR VE YOZGAT İLLERİNDE DEPO ÇÜRÜKLÜ?ÜNE NEDEN OLAN FUNGAL ETMENLERİN TANIMLARI, ZARAR ŞEKİLLERİ, PATOJEN İS İTELERİ VE KORUNMA OLANAKLARI Oya ÖZMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalx Danışman: Prof. Dr. Salih MADEN 1991, Sayfa: 149 Jüri: Prof. Dr. Salih MADEN Prof.Dr. Haluk SORAN Prof.Dr. Timur DÖKEN Bu araştırma sonucunda Orta Anadolu Bölgesinin Afyon, Nevşehir ve Yozgat illerinde yetiştirilerek depolanan soğan lardan Botrytis allii, Aspergillus niger, Penicillium spp., Fusarium moniliforme, Fusarium fusarioid.es, Fusarium solani, Trichothecium roseum, Trichoderma viride, Papulospora spp. ve scierotium cepivorum fungusları elde edilmiştir. Bunlar içerisinde her üç ilde de Botrytis allii'nin en önemli etmen olduğu belirlenmiştir. 22 +- 2 C'de, dört aşamalı olarak yürü tülen patojenisite denemeleri sonucunda, Botrytis allii'nin sadece yaralanmış soğanlarda, Aspergillus niger' in ise hem yaralanmış hem de yaralanmamış soğanlarda hastalık oluştur duğu ortaya konmuştur. Fusarium moniliforme ve Trichothecium roseum un ise yine yaralanmış soğanlarda azçok çürüklük oluşturduğu belirlenmiştir. Botrytis allii ve Aspergillus niger in doğal ve yapay enfeksiyonlarına karşı, hasat önce si tarla ilaçlamaları şeklinde yürütülen denemelerden tatmin edici sonuç alınamadığından şu an için önerilebilecek her- hangibir ilaç bulunmamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Soğan, fungal depo çürüklükleri, tanım, zarar şekli, patojenisite, korunma.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis IDENTIFICATIONS., DAMAGES, PATHOGENICITIES AND THE CONTROL POSSIBILITIES OF THE FUNGAL STORAGE ROTS FOUND IN AFYON, NEVŞEHİR AND YOZGAT THE MOST IMPORTANT ONION STORING PROVINCES OF CENTRAL ANATOLIA Oya ÖZMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof.Dr. Salih MADEN 1991, Page: 149 Jury: Prof.Dr. Salih MADEN Prof.Dr. Haluk SORAN Prof.Dr. Timur DÖKEN Botrytis allii, Aspergillus niger, Penicillium spp. Fusarium moniliforme, Fusarium fusarioides, Fusarium solani, Trichothecium roseum, Trichoderma viride, Papulospora spp. and Sclerotium cepivorum vere found on onions, grown and stored in Afyon, Nevşehir and Yozgat provinces, of Central Anatolia. Botrytis allii was found to be the most important storage rot agent in all the three provinces. Botrytis allii caused damage only on the wounded onions while Aspergillus niger caused damage both on wounded and unwounded onions, during the pathogenicity tests held out, at 22 ± 2°C. Fusarium moniliforme and Trichothecium roseum also caused little damage on wounded onions. As no satisfactory results could be obtained from the chemical trials carried out at the field, just before harvest, against the natural and artifical infections of both Botrytis allii and Aspergillus niger, none of the chemicals tested could be reccomended. KEY WORDS: Onion, fungal storage rots, identification, damage, pathogenicity, control.