Erica arborea L. (Ericaceae) türünden hazırlanan Herba Ericae droğunun kalita kontrolü ve E vitamini açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 165557
- Danışmanlar: PROF. DR. BİJEN KIVÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İzmir ili Gümüldür-Tahtalı Barajı mevkiinde yabani olarak yetişen, Erica arborea L. bitkisinin herbası üzerinde, dört ayn proje halinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Birinci projede, Herba Ericae droğu üzerinde, çeşitli makroskobik ve mikroskobik araştırmalar yapılıp, droğun makroskobik ve mikroskobik özellikleri tanıtılmıştır. İkinci projede, droğun üzerinde, DAB 10' daki yöntemler esas alınarak, çeşitli kalite kontrol denemeleri yapılmıştır. Bu amaçla, drog üzerinde nem, total kül ve sülfat külü deneyleri yapılmış ve sonuçlar % değerler olarak belirtilmiştir. Ayrıca droğun içeriğindeki E vitamininin saflık ve teşhis kontrolü amacıyla İnce Tabaka Kromatografisi ( İ.T.K.) çalışması da gerçekleştirilmiştir. Diğer bir projemizde ise, Herba Ericae droğunda bulunan vitamin E'nin (a- tokoferol) miktarı, Spektrokolorimetrik, Optik Dansitometrik ve Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografısi (HPLC) yöntemleriyle tayin edilmiştir. Dördüncü ve son projemizde ise, Brine shrimp yöntemi ile droğun sitotoksik aktivitesi, Disk Diffüzyon yöntemi ile antimikrobiyal aktivitesi ve TEAC yöntemi ile de antioksidan aktivitesi tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Erica arborea L. herb was collected from west Anatolia in İzmir- Gümüldür, Tahtalı Barrage. As the first project, macroscobic and microscobical investigations have been carried out on Herba Ericae. As the second project of our study, its quality control determinations have been conducted according to DAB 10. In this concept, humidity, total ash and sulphated ash were determined for drug, and the results were reported as percentage values. In addition, identification and purity of the drug's a-tocopherol content has been carried out by thin layer chromatography (TLC). As the third project of our study, a-tocopherol content of drug has been quantitatively determined by three methods based on Spectrocolorimetry, Optical Densitometry and High Performance Liquid Chromatography (HPLC). As the last project of our study, the biological activity of Herba Ericae has been studied by using three different methods: a. Antibacterial activity by Disc Diffusion Technique. b. Cytotoxicity evaluated by the Brine shrimp Lethality bioassays. c. Antioxidation activity by TEAC Method.