Bitirme (finishing) safhasında kullanılan positionerin dişler üzerinde etkileri
The effect of tooth positioner on the dental structure used at the finishing stage
  1. Tez No: 165558
  2. Yazar: YÜKSEL ALEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
6. ÖZET 6.1. Özet Araştırmamızın başlığı“Bitirme (Finishing) Safhasında Kullanılan Positioner'ın Dişler Üzerinde Etkileri”'dir. Klinik olarak başarılı kabul edilen birçok oklüzyon, gnatolojik olarak incelendiğinde çeşitli erken temas noktalarına ve tüberkül çatışmalarına sahiptir. Bu temasların olguların bir kısmında Temporo-Mandibular Düzensizlik oluşumunda potansiyel risk faktörü olup olmadığı tartışılırken, diğer yandan dişlerde pulpitis, mobilite artışı, tüberkül aşınması ve periodontal yıkım gibi patolojik sorunlara sebep oldukları bilinmektedir. İdeal biten oklüzyon daha etkili çiğneme fonksiyonunu, estetiği ve tedavinin uzun dönem stabilitesini sağlamaktadır. Artık ideal bitiş hedeflerinde ideal statik oklüzyon elde etmenin ötesinde, uyumlu bir Sentrik ilişki - Sentrik Oklüzyon varlığı ve fonksiyonel kriterleri içeren bir oklüzyon hedeflenmektedir. Bu çalışmanın amacı Positioner (Diş Konumlandırıcı) kullanımı ile Bitirme safhasında dişlerin birbirine kenetlenmesini, ideal fonksiyonel ve statik oklüzyonun sağlanmasını ve bu apareyin dişler üzerindeki etkilerini değerlendirerek ideal oklüzyon hedefine ne kadar yaklaşıldığını ölçmektir. Ölçümler Amerikan Ortodonti Kurulu tarafından geliştirilen Objektif Ölçme Sistemi kullanılarak yapılmıştır. Bu ölçme sistemi bitmiş olguların Amerikan Ortodonti Kurulunun diş dizilim standartlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek üzere çalışma modellerinin ve panoramik radyografilerin değerlendirilmesi şeklinde tasarlanmıştır. Değerlendirme 8 kriter üzerinden yapılmıştır. 147Çalışma grubunu tedavisi sabit edgewise apareylerle yapılmış; dört adet premolar diş çekilmiş; Seviyeleme, Kanin Distalizasyonu ve Keser Retraksiyonu Safhaları tamamlanmış; yeterli kooperasyon düzeyine sahip bireyler oluşturmuştur. Aparey kullanımı 2-3 ay sürmüştür. Amerikan Ortodonti Kurulu 8 kriterinin değerlendirilmesi ile elde edilen bulgularımız Positioner apareyinin hizalama, kenar sırtları, oklüzal temaslar, oklüzal ilişki, overjet, interproksimal temaslar ve kök angülasyonu kriterlerinde belirgin düzelmeler sağladığı gözlenirken, bukkolingual eğim kriterinde fazla değişiklik oluşturmadığı gözlenmiştir. Dişlere bütün olarak bakıldığında (toplam skorda) iyileşmenin çok belirgin olduğu ortaya çıkmıştır. Bulgulara göre Positioner apareyinin kullanımı ile dişlerde ve oklüzyonda oluşan etkilerin bitiş sonuçlarını belirlenen ortodontik hedeflere daha da yaklaştırdığı belirlenmiştir. 6.2. Abstract The title of the research is“The effect of Tooth Positioner on the dental structure used at the Finishing stage”. The occlusion which is accepted to be clinically successful, when is evaluated gnathologicaly may have some premature points and cusp interferences. Although there are conflicting views on the role of these contacts as being potential risk factors for Temporo-Mandibular Disorders, there are other reasons as potential sequela of pulpitis, tooth mobility, attrition, and periodontal breakdown lead to pathological problems. An ideal final occlusion provides more effective masticatory function, esthetics and stable orthodontic result. The treatment goal of an ideal static occlusion 148
Özet (Çeviri)
Çalışma grubunu tedavisi sabit edgewise apareylerle yapılmış; dört adet premolar diş çekilmiş; Seviyeleme, Kanin Distalizasyonu ve Keser Retraksiyonu Safhaları tamamlanmış; yeterli kooperasyon düzeyine sahip bireyler oluşturmuştur. Aparey kullanımı 2-3 ay sürmüştür. Amerikan Ortodonti Kurulu 8 kriterinin değerlendirilmesi ile elde edilen bulgularımız Positioner apareyinin hizalama, kenar sırtları, oklüzal temaslar, oklüzal ilişki, overjet, interproksimal temaslar ve kök angülasyonu kriterlerinde belirgin düzelmeler sağladığı gözlenirken, bukkolingual eğim kriterinde fazla değişiklik oluşturmadığı gözlenmiştir. Dişlere bütün olarak bakıldığında (toplam skorda) iyileşmenin çok belirgin olduğu ortaya çıkmıştır. Bulgulara göre Positioner apareyinin kullanımı ile dişlerde ve oklüzyonda oluşan etkilerin bitiş sonuçlarını belirlenen ortodontik hedeflere daha da yaklaştırdığı belirlenmiştir. 6.2. Abstract The title of the research is“The effect of Tooth Positioner on the dental structure used at the Finishing stage”. The occlusion which is accepted to be clinically successful, when is evaluated gnathologicaly may have some premature points and cusp interferences. Although there are conflicting views on the role of these contacts as being potential risk factors for Temporo-Mandibular Disorders, there are other reasons as potential sequela of pulpitis, tooth mobility, attrition, and periodontal breakdown lead to pathological problems. An ideal final occlusion provides more effective masticatory function, esthetics and stable orthodontic result. The treatment goal of an ideal static occlusion 148remains important, but it must also include the functional criteria of mutually protected occlusion with centric relation closely coincident with centric occlusion. The aim of this study was to provide active settling, ideal functional and static occlusion by using the Tooth Positioner on the Finishing stage and to estimate the success ratio in reaching of ideal occlusion goals by assessing the effects of the appliance on dental structure. The Objective Grading System created by American Board of Orthodontics was used in scoring of results. The grading system was designed to evaluate finished study casts and panoramic radiographs to determine whether the finished case met the American Board of Orthodontics' standards for alignment of teeth. The estimation was made on 8 criteria. Study group consists of volunteer patients treated with fixed edgewise appliances; the four premolars was extracted; the Leveling, Canine Distalization and Incisor Retraction stages completed; and have enough level of cooperation. The appliance was used 2-3 month. The data gathered by using the American Board of Orthodontics Grading System for evaluating of 8 criteria show that whereas the Tooth Positioner is effective in improving the alignment, marginal ridges, occlusal relationships, occlusal contacts, overjet, interproximal contacts, and root angulation criteria, there isn't enough improvement in the buccolingual inclination aspect. The data from the total score show a significant improvement. 149According to our findings, using of the Tooth Positioner on the finishing stage make changes on the teeth and on the occlusion, which lead to better orthodontics results. 150