Sınıf II div.I maloklüzyonu tedavisinde MARA (mandibuler anterior repositioning appliance)'nın çene-yüz sistemi ve TME üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of MARA (mandibuler anterior repositioning appliance) on dental and skeletal structures and TMJ's in class II div.I treatment
- Tez No: 165559
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ECE SABAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Sınıf II Div. 1 maloklüzyonu sıklıkla karşılaşılan bir ortodontik düzensizliktir. Tedavi seçenekleri arasında fonksiyonel ortopedi, mandibuler yetersizlikle birlikte görülen iskeletsel Sınıf II anomalilerinde oldukça etkili sonuçlar veren bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı iskeletsel Sınıf II maloklüzyonunun tedavisi amacıyla alt çeneyi öne getirmek suretiyle Sınıf I ilişkiyi sağlayan MARA apareyinin, çene-yüz sistemine ve mandibuler kondilin glenoid fossa içerisindeki konumuna etkilerini incelemektir. Bu amaçla dişsel Sımf II Div.l ve mandibuler yetersizliğe bağlı iskeletsel Sımf II maloklüzyonuna sahip, normal veya hipodiverjan dik yön gelişimi gösteren, düzgün ark formu ve minimal çapraşıklığa sahip, TME semptomu bulunmayan, 11-15 yaşlan arasında 32 birey araştırmamıza dahil edilmiştir. Tedavi grubu olarak belirlenen 20 bireye MARA apareyleri uygulanmadan önce ve 12 ay MARA uygulanıp aparey ağızdan çıkarıldıktan sonra, kontrol grubu olarak belirlenen 12 bireyden de başlangıç ve 12 ay izleme süresi sonunda sefalometrik filmler ve doğru açılı TME tomografileri alınmıştır. İskeletsel ve dental değişiklikler lateral sefalometrik filmler üzerinde, TME ilişkilerindeki değişiklikler ise tomografi kesitleri üzerinde yapılan analizlerle incelenmiştir. MARA tedavisi öncesi ve sonrası ölçülerinin grup içinde istatistiksel değerlendirilmesi“eşleştirilmiş t testi”ile,kontrol ve tedavi gruplarında oluşan değişikliklerin karşılaştırılması ise“repeated measure ANOVA”testi ile yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre MARA tedavisi grubunda dişsel etkilerle overjet azalıp dişsel Sınıf I ilişkiye yaklaşılırken, kontrol grubunda dişsel Sınıf II ilişki korunmuştur. İskeletsel olarak ise; MARA grubunda alt çenenin öne hareketi ve total mandibuler uzunlukta artış ile iskeletsel Sınıf I ilişkiye yaklaşma ve ön yüz yüksekliğinde artış gözlenirken kontrol grubunda belirgin bir değişiklik gözlenmemiştir. TME tomografi analizi bulguları kondil konumu ve glenoid fossa ilişkileri açısından tedavi ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık olmadığım göstermiştir. Sonuç olarak MARA apareyi mandibuler yetersizlikle birlikte görülen iskeletsel Sınıf II maloklüzyonu tedavisinde TME'de kondil-fossa ilişkisinde bir değişikliğe neden olmadan alt çene gelişimini arttırarak Sınıf I ilişkiye ulaşmak amacıyla basan ile kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Class II Div.l malocclusion is one of the most frequently seen discrepancies in the orthodontic practise. Functional orthopedic appliances are effectively used in Class II malocclusions with mandibuler retrusion. The aim of this study is to evaluate the effects of the MARA on the skeletal and dental structures and the position of the mandibular condyle in the glenoid fossa in class II patients with mandibuler retrusion and class II division 1 malocclusion. As the treatment group; eight female and twelve male patients' pretreatment and posttreatment lateral cephalograms and corrected TME tomograms were taken. The patients were treated by MARA for 12 months. The control group included seven female and five male patients in the same age period with similar malocclusions and growth patterns with the treatment group. The lateral cephalograms and corrected TME tomograms of the control group were taken at before and after 12 months without any orthodontic treatment. The following criteria established for the sample were; all patients had skeletal Class II with mandibular retrusion and Angle Class II div.l malocclusion, had minimum crowding and correct arch forms, exhibited continued horizontal growth and the chronologic ages of the patients's were between 11-15 years. Skeletal and dental changes were investigated by analysis on the lateral cephalometric films and the condyle position relative to the glenoid fossa was measured by the analysis on the corrected tomograms images. The mean and 159standart deviation for each value in pretreatment and posttreatment cephalometric films were calculated and Paired t-tests were performed to determine the statistical significance of the changes produced by MARA treatment. Comparisons of changes of treatment and control group were done by repeated measure ANOVA test. The resuts of this study showed that the MARA produced measurable treatment effects on the skeletal and dental structures and there was no statistically significant difference between control and treatment group mean values, of the condyle positions relative to glenoid fossa. The dental effects include a decrease in overjet and overbite, a forward movement and extrusion of mandibular molars, proclination of mandibular incisors, distalization and distal tipping of maxillary molars. The only statisticaly significant dental change in control group was maxillary molar extrusion and mandibular molar intrusion. The skeletal effects of the MARA treatment were; forward movement of mandible and the chin, an increase in total mandibular length, resulting in a Class I occlusion and an increase in lower and total facial height. In conclusion, MARA could be used succesfully for reaching Class I relationship without changing condyle-fossa relationship by bringing forward the mandible in Class II malocclusions with mandibular retrusion and horizontal growth pattern. 160