Dana modelinde transvers patella kırıklarında üç farklı tespit yönteminin karşılaştırılması: Biyomekanik çalışma
- Tez No: 165639
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TÜKENMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Günümüzde, patella kırıklarının cerrahi tedavisinde farklı tespit yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, dana patellasında oluşturulan transvers kırık tespitinde uyguladığımız üç farklı yöntemin distraksiyon kuvvetlerine karşı dayanıklılıklarını tespit etmeyi amaçladık. Tespit yöntemleri olarak; en sık kullanılan modifiye gergi bandı tekniği, başsız kanüle Acutrak ® vidası ve bu vida yoluyla gergi bandı uyguladığımız üç yöntemi kullandık. Her bir grup 10' ar adet dana patellasından oluşturuldu. Tespit sonrası, patellanın quadriceps ve patellar tendonları geliştirdiğimiz klempler ile Hounsfıeld ® marka kompresyon-distraksiyon makinesine yerleştirildi. Her bir test grubuna eşit zamanlı ve eşit olarak artan distraksiyon kuvvetleri uygulandı. Her bir grup için ayrı ayrı tespitte yetersizlik oluşturan kuvvet ortalamaları tespit edildi. Bu ortalamalar; birinci grupta 288.8 ± 40.1 newton, ikinci grupta 878.5 ± 68.6 newton ve üçüncü grupta ise 938.6 ± 38.8 newton idi. Her üç gruba ait veriler birbirleri ile Mann Withney-U testi kullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, different stabilization methods are used for surgical treatment of patella fracture. İn this study, we aimed to determine the resistant against of distraction forces of three different methods which has used for fixation the transvers patella fractures in calf patella. We used three methods which are most frequent methods modified tension band technique, headless canulated Acutrak ® screw and tension band applied with this screw. Each group has 1 0 calf patella. After fixation with the clamp that we develop quadriceps and patellar tendon of patella were located in Houmsfield ® brand compression-distraction machion. Each test group were applied in equal time and equal remain distraction forces. For each group, determined seperately avarage strength insufficiency of stabilization. First group 288.8 ± 40.1 newton, second group 878.5 ± 68.6 newton and third group 938.6 ± 38.8 newton. Data of each three group compared each other with Mann Withney-U test.