Fast-track kardiyak anestezide desfluran ile kombine edilen üç farklı remifentail dozunun karşılaştırılması
Comparison of three different remifentanil infusion dosing combined with desfluran for fast-track cardiac anesthesia
  1. Tez No: 165640
  2. Yazar: HALİL KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Açık kalp cerrahisinde fast-track anestezi protokolleri, hasta konforu ve güvenliği ön planda tutularak, erken ekstübasyon, mekanik ventilasyondan erken ayrılma, yoğun bakım ve hastanede kalış süresinin azaltılması ve düşük hastane maliyetlerini amaçlamaktadır. Remifentanil, doza bağımlı kalp atım hızı ve kan basıncım düşürme özelliği olan çok kısa etki süreli güçlü bir opiyoiddir. Desfluran erken derlenme ve kardiyak stabilite sağlayan potent bir inhalasyon anesteziğidir. Çalışmamızda desfluran ile kombine edilen 3 farklı remifentanil infüzyon dozunun, intraoperatif hemodinami, ekstübasyon, derlenme, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 18-70 yaşlarında, elektif kardiyak cerrahi geçirecek 60 hasta dahil edildi. Premedikasyon amacıyla ameliyattan 30 dk önce 125ug kg-1 midazolam im uygulanan hastalara postoperatif analjezi amacıyla intratekal 8 ug kg-1 morfin anestezi öncesinde verildi. Anestezi indüksiyonunda, remifentanil 1 ug kg-1, etomidat 0.2-0.3 ug kg-1 ve roküronyurn 0.6 mg kg-1 verildi. Anestezi idamesinde %3 desfluran konsantrasyonuna, grup I'de 0.25 ug kg-1 dk'1, grup II' de 0.50 ug kg-1 dk-1, grup III' de 0.75 ug kg"1 dk'1 remifentanil infüzyonu eklendi. Hemodinamik stabilite desfluran konsantrasyonu artırılarak (%3-10) sağlandı. Desfluran titrasyonuna rağmen bradikardi veya hipotansiyonun düzelmediği durumlarda remifentanil infüzyon hızları aktüel infüzyon hızının yansı oranında düşürüldü. Postoperatif operasyon salonunda ekstübe edilen hastalarda (ortalama=12 ± 4 dk) fast-track kardiyak anestezi tekniği başarıyla uygulandı. Yoğun bakımda kalış süreleri (ortalama= 7 ± 2.7 saat) ve hastaneden taburcu olma süreleri (ortalama= 5 gün) gruplar arasında benzerdi. Remifentanil hızında yapılan değişiklik sayısı grup III' te, desfluran konsantrasyonunda yapılan değişiklik sayısı ise grup I'de daha fazla idi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Three Different Remifentanil Infusion Dosing Combined with Desfraran for Fast-Track Cardiac Anesthesia SUMMARY In the open heart surgeries fast-track anesthesia protocols are used to obtain early extubation, early release from mechanical ventilation, reduction of times spent at hospital and intensive care unit and to obtain low health care costs. The aim is to give priority to safety and comfort of the patient. Remifentanil is a strong opioid which has a rapid onset time it has a dose dependent affect for reduction of heart rate and blood pressure. Desfluran is a potent inhalation anesthetic which provides early recovery and cardiac stability. In our study we purposed to investigate the effects of three different remifentanil infusion doses combined with desfluran on intra-operative hemodynamic, extubation and recovery times, time to spend at hospital and intensive care unit. Sixty, 18-70 years old patients that would be performed elective cardiac surgery are involved to the study. Midazolam 125 u.g kg“1 im was applied to the patients 30 minutes before the operations. Morphine 8 ug kg”1 was applied intrathecally to obtain postoperative analgesia, before anesthesia induction. Remifentanil lug kg“1 min”1, ethomidate 0.2-0.30 mg kg“1 and rocuronium 0.6 mg kg”1 are used for induction of anesthesia. Desfluran 3% concentration and remifentanil at the doses of 0.25, 0.50 and 0.75 ug kg“1 min”1 in group I, II and III respectively were used for maintenance of anesthesia. Hemodynamic stability was achieved by titration of the desfluran (3-10 %) concentration. Despite the titration of desfluran, if the bradycardia and hypotension had continued, remifentanil infusion rates were decreased to the half level of the actual infusion rates. At the operation room patients are extubated (mean=12 ± 4 min) and fast-track anesthesia technique were applied to all patients successfully. Time to spent at intensive care unit (mean=7 ±2 min) and hospital (mean= 5 day) were similar between two groups. Number of changes made at remifentanil rates was higher in group III and number of changes made at desflurane concentrations was higher in group I.