Preeklamptik hastalarda endojen nitrik oksit sentaz inhibitörü olan asimetrik dimetil arjinin (ADMA) seviyeleri
  1. Tez No: 165690
  2. Yazar: MUSTAFA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYFETTİN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Amaç : Preeklamptik gebelerde, maternal ve fetal nitrik oksit ve inbibitörü olan asimetrik dimetil arjinin seviyelerinin, maternal sendromun fetal yansımalarını gösteren hipoksi bulguları, yoğun bakım ihtiyacı, doğum hafatası ve doğum tartısı ve benzeri hedef noktalar üzerine olan etkisi ve belirleyiciliğini incelemek. Materyal ve Metod : Perinatoloji Bilimdalı ve gebe polikliniğimize başvuran 29 preeklamptik ve 14 normotensif tekiz gebe prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm gebelerin doğum öncesi demografik bilgileri, vital bulguları, biyokimyasal parametreleri, umblikal ve uterin arter Doppler incelemeleri kaydedildi. Tüm gebelerden antepartum maternal ve postpartum kordon kan örnekleri alınarak nitrik oksit (NO) ve asimetrik dimetil arjinin (ADMA) seviyeleri incelendi. Yenidoğanlar doğum sonrası yoğun balamda kalış süresi ve komplikasyonlar açısından takip edildi. Preeklampsi ve kontrol gurubunun NO, ADMA ve diğer verileri karşılaştırıldı. Ayrıca preeklamptik hastaların NO ve ADMA seviyeleri; doğum haftası, doğum kilosu, kordon kan gazları, yoğun bakım ihtiyaç süresi, umblikal arter Doppler indeksleri, maternal sistolik ve diastolik kan basmcı verileri ile karşılaştırıldı. Bulgular : Preeklamptik ve kontrol guruplarmdaki hastaların maternal ve yenidoğan kordon serumlarmdaki NO ve ADMA değerleri karşılaştırıldığında; yenidoğan kordon serum ADMA değerlerinin preeklamptik gurupta kontrol gurubuna oranla anlamlı oranda yüksek olduğunu gördük (0.68 ± 0.36 umol/L vs. 0.43 ± 0.24umol/L, p:0.027). Maternal serumda ise ADMA değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı ( 0.42 ± 0.25 \imo\/L vs. 0.53 ±0.35 |imol/L, p:0.468). Maternal serum NO seviyeleri preeklamptik gurupta, kontrol gurubuna göre anlamlı olarak yüksekti ( 26.8 ± 4.1 umol/L vs. 23.7 ± 4.1 umol/L, p:0.021).Yenidoğan kordon serumunda ise NO değerleri guruplar arasında anlamlı fark göstermedi (23.7 ±4.1 (imol/L vs. 24.8 ±3.6 umol/L, p: 0.10). Preeklamptik gurupta NO ve ADMA seviyeleri ile doğum haftası, doğum kilosu, kordon kan gazlan, yoğun bakım ihtiyaç süresi, umblikal arter Doppler indeksleri, maternal sistolik ve diastolik kan basmcı arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Sonuç: Maternal serumda NO ve kordon serumunda ADMA, preeklamptik gurupta kontrol gurubuna göre artmış olmasına rağmen; NO ve ADMA'mn fetal prognoz üzerine belirleyici etkisinin olmaması NO'nun yetersiz bir kompensatuar mekanizma veya subklinik renal fonksiyon bozulmasına bağlı birikim; artmış fetal ADMA seviyesinin ise iskemi sonucu yıkılmış proteinlerin metillenmesi sonucu ortaya çıkan bir artış olduğunu göstermektedir. Maternal ADMA seviyesinin preeklamptik gurupta kontrol gurubuna oranla farklılık göstermemesini, etnik farklılıklara bağlı olarak hastalarımızda preeklampsi etiyopatogenezinde rol oynayan başka faktörlere bağlamaktayız. 32
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To investigate wheter the maternal and fetal plasma nitric oxide(NO) and its inhibitor asymmetric dimethyl arginine(ADMA) has ability to figure out the fetal consequences of maternal syndrome in preeclampsia such as hypoxia, the need for intensive care unit, birth weight and gestational week at delivery. Materials and Methods: 29 preeclamptic patient and 14 normotensive woman with singleton pregnancies attending to our outpatient clinic and perinatology division were included in the study. Demographic data, vitals, blood test results, umblical and uterine Doppler findings of all patients were recorded prior to delivery. Antenatal maternal and postpartum umblical blood samples were taken in order to analyse for NO and ADMA from all patients. Neonates were fallowed for the need for intensive care unit and complications. NO and ADMA levels were compared in preeclamptic and controls. Also NO and ADMA levels in preeclamptic group were compared for blood gases, need for intensive care unit, birth weight, gestational age at delivery, Doppler results, maternal systolic and diastolic blood pressure. Results: Maternal and fetal umblical serum NO and ADMA levels were compared in preeclamptic and controls. Fetal umblical ADMA levels were significantly higher in preeclamptic group (0.68 ± 0.36 umol/L vs. 0.43 ± 0.24umol/L, p:0.027).No statistically significant difference in maternal ADMA levels were found between groups ( 0.42 ± 0.25 Umol/L vs. 0.53 ±0.35 umol/L, p:0.468).Maternal NO levels were significantly higher in preeclamptic group ( 26.8 ± 4.1 |imol/L vs. 23.7 ± 4.1 umol/L, p:0.021).Also there were no statistically significant difference between groups for umblical serum NO (23.7 ±4.1 umol/L vs. 24.8 ± 3.6 umol/L, p: 0.10). Also no correlation was noticed for NO and ADMA levels with blood gases, need for intensive care unit, birth weight, gestational age at delivery, Doppler results, maternal systolic and diastolic blood pressure in preeclamptic group. Conclusion: Although maternal NO and umblical serum ADMA levels were higher in preeclamptic group, they had no ability to determine the fetal prognostic parameters. So we considered that the rise of NO in maternal serum was a result of a weak compensatory mechanism or subclinical renal dysfunction. Also the rise in fetal ADMA in preeclamptic group can be a result of methylation of degraded proteins in ischemic mileu of placenta. Presence of other etiopathogenic factors in our study population may have be an explanation for indifferent levels of maternal ADMA. 33