Diyot laser retina fotokoagulasyonunda parenteral indosiyanin yeşilinin eşik enerji düzeyine etkisi
- Tez No: 165691
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: İntravenöz indosiyanin yeşili (IV ICG) uygulamasının, transpupiller 810-nm diyot laser fotokoagulasyonu ile, oftalmoskopik olarak, görünebilir lezyon oluşturmak için gerekli minimum enerji düzeylerine (eşik enerji) olan etkisinin, tavşan retinalarında incelenmesi. Gereç ve yöntem: Dört albino, 4 renkli olmak üzere, toplam 8 Yeni Zelanda tavşanının 15 gözü, çalışmaya dahil edildi. Dört albino ve 3 renkli, toplam 7 tavşanın sağ göz retinalarında, 150, 600 ve 1000 u spot büyüklüklerinde ve 0,1 ve 0,2 saniyelik uygulama sürelerinde, klinik olarak tanımlanmış 1. derece (1)°, 2. derece (2°) ve 3. derece (3°) lezyonlar, transpupiller 810 nm diyot laser fotokoagulasyonuyla, oluşturuldu. İntravenöz ICG (IV ICG) uygulamasından 5 dakika sonra, aynı işlem, aynı tavşanların sol göz retinalarında, aynı parametrelerde ve aynı lezyonlar için tekrarlandı. IV ICG uygulamasından 40 dakika sonra, aynı işlem, 3 albino tavşan için,aynı parametrelerde ve aynı lezyonlar için 2. kez tekrarlandı. IV ICG uygulaması öncesi ve sonrası elde edilen eşik enerji düzeyleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Dört albino ve 3 renkli tavşanda, IV ICG uygulaması sonrası, diyot laser fotokoagulasyonu için, elde ettiğimiz, eşik güçlerinde (mW), IV ICG uygulamadan önceki eşik değerlerine kıyasla belirgin azalma tespit ettik. Tüm parametrelerde ve tüm lezyonlarda,“Wilcoxon Signed Ranks”testiyle yapılan istatistiksel kıyaslamalarda, IV ICG uygulamasından 5 ve 40 dakika sonra yapılan, diyot laser fotokoagulasyonunda elde edilen eşik değerlerindeki düşüşler, özellikle 2° ve 3" lezyonlar için istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To study the effect of intravenous indocyanine green (IV ICG) pretreatment, on threshold energy values of transpupillary 810-nm diode laser photocoagulation-induced, ophthalmoscopically visible lesions of the rabbits' retina. Materials and methods: Fifteen eyes of 4 albino and 4 pigmented, New Zeland rabbits were studied. The right eyes of 4 albino and 3 pigmented rabbits underwent, transpupillary 810-nm diode laser photocoagulation, using 150, 600 and 1000 u spot sizes, and 0.1, 0.2 exposure times. Three clinically defined photocoagulation lesions (grade 1 (1°), grade 2 (2°), grade 3 (3°)), were produced, with all laser parameters. IV ICG was injected, and diode laser photocoagulation was repeated in the fellow eyes using same parameters, and producing same lesions, after 5 minutes from the injection. After 40 minutes from the IV ICG injection, the procedures were repeated in the different areas of the retina of the same 3 rabbits' left eyes. Threshold values obtained before and after IV ICG injection, were compared statistically. Results: Intravenous ICG pretreatment reduced threshold values (mW) necessary to produce, ophthalmoscopically visible lesions, with 810-nm diode laser photocoagulation, on 4 albino and 3 pigmented rabbits' retinas, significantly. For all laser parameters and all lesions, comparisons made by“Wilcoxon Signed Ranks”test were statistically significant.