Üremeye yardımcı tedavilerde yetersiz yanıtlı hastaların granüloza hücre apoptozislerinin karşılaştırılması
- Tez No: 165693
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ÇEPNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Amaç: İnfertilite problemi olan ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) uygulanmak üzere planlanan, bunun için kontrollü over hiperstimülasyonu uygulanan sikluslarda yetersiz yanıtlı olan kadınlar ile normal yanıtlı kadınların, granüloza hücre apoptozisini ve bu hastaların gebelik oranlarım karşılaştırmak Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif çalışmada ICSI planlanan 70 infertilite problemi olan kadma GnRH analoglan ve gonadotropinler ile ovülasyon indüksiyonu uygulandı. HCG enjeksiyonundan sonra folikül aspirasyonu yapıldı. Folikül sıvılanndan elde edilen granüloza hücreleri Annexin V-PI yöntemi ile işaretlendi. İşaretlenen hücreler flow sitometri ile sayılarak apoptozis yüzdeleri belirlendi. Siklusun 3. günü serum FSH, LH, E2, PRL, TSH parametreleri ve HCG veriliş günü serum östradiol seviyeleri bakıldı. Her bir parametre için olmak üzere, yaş, aspire edilen oosit sayısı, HCG veriliş günü serum E2 ve A3FSH düzeylerine göre, yetersiz yanıtlı olarak tanımlanan hastalarla normal yanıtlı hastaların granüloza hücre apoptozisi, klinik ve hormon verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Yapılan yetersiz yanıtlı hasta gruplandırmalarında yetersiz yanıtlı olan kadınlar ile normal yanıtlı kadınların granüloza hücresi apoptozis yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Yetersiz yanıtlı olan gruplarda oluşan gebelik oranlan ile yetersiz yanıtlı olmayan gruplarda oluşan gebelik oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu ancak gebelik oranlan yetersiz yanıtlı olan gruplarda yetersiz yanıtlı olmayan gruplara göre daha düşük olarak bulundu. Gebelik oluşan kadınlarla gebelik oluşmayan kadınlar arasında apoptotik granüloza hücre yüzdeleri açısından istatistiksel anlamlı fark olmasa da apoptozis yüzdeleri gebelik oluşan kadınlarda daha düşüktü. Sonuçlar: 1- Granüloza hücrelerinde oluşan apoptozisin yetersiz yanıtlı olan hastalar ile normal yanıtlı hastalar arasında farklı olup olmadığının karşılaştırılması; yetersiz yanıtlı (“poor responder”) hastanın tam kriterlerinin netlik kazanması ve yapılacak prospektif randomize çalışmalar ile mümkün olabilir. 2- Üremeye yardımcı tedavilerde gebelik oluşmayan olgulardaki apoptozis görülme oram gebelik oluşan olgulardan anlamlı olarak farklı olmasa da daha fazladır. Dolayısı ile granüloza hücre apoptozisi, üremeye yardımcı tedavi sonuçlanın önceden belirlemede yardımcı olabilir ancak bu konuda daha fazla olguyu içeren çalışmalara ihtiyaç vardır. 39
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of granulosa cell apoptosis between poor responder and non-poor responder patients in ART Objective: The aim of this study was to compare the frequency of granulosa cell apoptosis and pregnancy rate between poor responders and non-poor responders who are undergoing ICSL Materials and Methods: In this prospective study 70 infertile women was selected to be induced with controlled ovarian hyperstimulation with GnRH analogues and gonodotropins who are planned for ICSI. After HCG injection follicle aspiration was performed. Granulosa cells are obtained from follicle fluids and labeled with Annexin-PI method. Labelled cells were counted with flow cytometry and apoptotic percentage of granulosa cells were detected. The menstrual cycle day 3 serum FSH, LH, E2, PRL, TSH levels and serum estradiol levels on HCG administration day were measured. For each parameter; age, number of aspirated oocyte, serum estradiol level on HCG administration day and cycle day 3 serum FSH level, we defined“poor reponder”and“non-poor responder”groups and compared relevant groups for apoptosis in granulosa cells, clinical and hormonal parameters. Results: There was no statistically significant difference between defined“poor responder”and“non-poor responder”groups for percentages of granulosa cells apoptosis (p>0,05). There was no statistically significant difference between“por responder”and“non-poor responder”defined groups for pregnancy rates but pregnancy rates in poor responder groups were low than non poor responder groups. Although the percentage of granulosa cell apoptosis in pregnant women compared with non-pregnant women was not significantly different, there was lower percentage of granulosa cell apoptosis in pregnant group than non-pregnant one. Conclusion: 1 -Comparison of granulosa cell apoptosis between poor responder and non-poor responder patients may be possible with a uniform definition of 'poor responder' and with prospective randomized trials. 2- Apoptosis rate in patients with pregnancy failure is not statistically different from patients who achived pregnancy but apoptosis rate is higher in non pregnant than pregnant women in ART. Therefore granulosa cell apoptosis can help to predict ART outcomes but it needs studies with more cases. 40