Meme kanserli hastaların serum protein karbonil grubu düzeylerinin ölçülmesi
Levels of protein carbonyl groups at patients with breast cancer
- Tez No: 165704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Protein oksidasyonu, protein disfonksiyonu ve hastalıklar arasındaki ilişki büyük ölçüde belirsizdir, ancak hastalıkların etiolojisinde enzimlerin ve yapısal proteinlerin oksidatif modifikasyonlarının rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı meme kanserli hastalarda oksidatif stresle protein karbonil grupları arasındaki ilişkiyi göstermektir. Protein karbonil grupları 2,4-dinitrofenilhidrazin ile karbonil gruplarının derivatasyomı sonucu oluşan stabil 2,4-dinitrofenilhidrazon ürününün tesbitiyle gerçekleşir. Bu ürün spekrofotometrik olarak ölçülür. Burada sunulan sonuçlar proteinlerin oksidatif modifikasyonunun göstergesi olan 2,4- dinitrofenilhidrazinle reaksiyona girmiş karbonil ürünlerinin tedavi almamış meme kanserli hastaların serumlarında, tedavi alan meme kanserli hastalara oranla arttığım göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçlan meme kanserinde serbest radikal birikimini ve proteinlerin oksidasyonuyla hasar oluşumunu göstermektedir. Seram protein karbonil grupları meme kanserinin tedavisiyle ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The relationship among protein oxidation, protein dysfonction and diseases remain largely unclear, however, it is known that oxidative modification of enzymes and structural proteins may play a significant role in the aetiology of diseases. The aim of this study was to investigate the relation between oxidative stress and protein carbonyl group in patients with breast cancer. The assay for detection of protein carbonyl groups involve derivatisation of the carbonyl group with 2,4-dinitrophenylhydrazine (DNPH), which leads to formation of a stable dinitrophenyl (DNP) hydrazone product. This product was detected by a spectrophotometric assay. The result presented here show that the serum level of 2,4-dinitrophenylhydrazone- reactive carbonyl derivates, as a marker of oxidative modification of proteins, increased in plasma of patients with breast cancer before treatment compared to patients with breast cancer after treatment with chemotherapy. The results presented support the statement that in breast cancer accumulation of free radical species and an oxidation of susceptible protein injury occurs. Serum protein carbonyl groups level corralates with the treatment of breast cancer.