Kümen hidroperoksitin genotoksik etkisinin komet ve mikronükleus testleri ile karşılaştırılması
The comperative analysis of genotoxic effect of cumen hydroperoxide with comet assay and micronucleus test
  1. Tez No: 165725
  2. Yazar: HALİL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
6.ÖZET KÜMEN HlDROPEROKSİTİN GENOTOKSİK ETKİSİNİN KOMET VE MİKRONUKLEUS TESTLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI Reaktif oksijen türleri (ROS) başta DNA molekülü olmak üzere birçok molekülde hasar meydana getirmektedir. Çok çeşitli oksidan maddenin DNA hasarı oluşturduğu bilinmektedir. Ancak hidroperoksitlerin bu etkisi ile çalışma kısıtlıdır. Kümen hidroperoksit günümüzde reaktif oksijen türevlerinin etkilerini araştırmak için kullanılabilecek uygun bir kimyasal bileşiktir. Kümen hidoperoksitin genotoksik etkisini MN testi ve kornet deneyini kullanarak karşılaştırmalı olarak incelemesini amaçladık. Kornet deneyi ve mikronükleus testleri DNA hasarlarını tespit ermek için kullanılan kolay, hassas, güvenilir ve hızlı metotlardır. Kornet deneyinde agaroz jelin içerisine gömülen hücreler deterjan ve yüksek tuz solüsyonlarında parçalanırlar. Hasarlı DNA molekülü elektroforez ortamında yürütülür. Kırık içeren DNA moleküleri süper sarmal yapıdan kurtularak anoda (artı uca) doğru hareket eder. Fluoresans boyalarla boyanan hücreler mikroskopta incelendiklerinde kuyruklu yıldıza benzer bir görüntü oluştururlar. Kuyruk kısmındaki DNA yoğunluğu oluşan DNA hasarını gösterir. Mikronükleus, mitoz esnasında tüm kromozomları kutuplara göç edemeyen hücreleri tanımlamaktadır. Telofaz evresinde, çekirdek zan geri kalmış kromozom veya kromozom parçalarının etrafını sarmaktadır. Böylece normal çekirdekten daha küçük interfaz çekirdek yapısı oluşmakta ve bu yapıya mikronükleus adı verilmektedir. Kimyasal maddelerle muamele sonucu oluşan bu mikronükleusların sayısı hücredeki DNA hasarının göstergesidir. Bizim deneylerimizde de hücre ölümü oluşturmayan (
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPERATTVE ANALYSIS OF GENOTOXIC EFFECT OF CUMEN HYDROPEROXIDE WITH COMET ASSAY AND MICRONUCLEUS TEST Reactive oxygen species (ROS) damage all molecules especially on DNA. There is known that most oxidant cause of DNA damage. But, there are limited studies about this effect of hydroperoxide. Cumen hydroperoxide is a suitable chemical material, which used to investigate the ROS effects. We aimed in this study to investigate the genotoxic effects of cumen hidroperoxide with comet assay and micronucleus test. Comet assay and micronucleus test are easy, reliable, sensitive and fast technique to detect DNA damage. In comet assay, cells are embedded in agarose and lysed by detergent and high salt solution. Damaged DNA molecules are electrophoresed. During electrophoresis, loops or pieces of DNA migrate to anode. Cells, which stained with fluorescent, produce a shape with virtual characteristics of comet The intensity of the stain in the comet's tail region is presumed to be related to DNA content. Micronucleus arises in mitotic cells from chromosomal fragments or chromosomes that lag behind in anaphase. At telophase, a nuclear envelope forms around the lagging chromosomes and fragments. Hence, there appears smaller interphase nucleus than normal nucleus and this structure is called“micronucleus (MN)”. The number of the MN which induced by chemicals show DNA damage in the cell. In our study, we have statistically significant results from comet and micronucleus test which at highest cumen hydroperoxide exposure (15 uM ) aren't caused cell death. This results show the genotoxic effects of hyroperoxide on DNA. Key words; Cumen hydroperoxide, Comet assay, Micronucleus teqnique, Genotoxic 66