Aşırı kilolu ve şişman Türk kadınlarında karbonhidrat toleransı ve etkileyen faktörler
Carbonhydrate tolerance and effectives in overweight and obese Turkish women
  1. Tez No: 165733
  2. Yazar: TUĞÇE AYTULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET GİRİŞ Tip 2 diabetes mellitus günümüzdeki önemli sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Şişmanlık vakalarından bir kısmı tip 2 diabetes mellutus haline dönüşmektedir.Bu dönüşüme etki eden faktörlerin bilinmesi şişmanlık ve tip 2 diabetes mellitus tedavisinde gayretli yaklaşımların uygulanmasını teşvik edecektir. YÖNTEM ve GEREÇ Retrospektif olarak yapılan bu çalışma kapsamı içine 866 fazla kilolu ve 3424 şişman olmak üzere 4290 fazla kilolu ve şişman kadın alınmıştır. Ayrıca 308 normal ağırlıklı kadın da kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Fazla kilolu tam kriteri olarak vücut kitle mdeksinin (“body mass index”, BMI) 25 kg/m2 den, şişmanlık tam kriteri olarak BMI değerinin 30 kg/m2 den yüksek olması kabul edildi. Grubun yaşları 18-60 arasında değişmekte olup ortalama yaş 40,15 ± 11.99 yıl, ağırlık ortalaması 88,55 ± 16,76 kg (sınırları 56.5-101.5 kg) ve BMI ortalaması ise 35,68 ± 6,72 (sınırlan 25.1 - 52.60 kg/m2) olarak saptandı. Daha önce diabetes mellitus olduğu bilinen hastalar bu çalışma kapsamına alınmadı. BULGULAR Çalışmamızdan elde edilen bulgular şöyle sıralanabilir: 1), Çalışmaya 866 fazla kilolu ve 3424 şişman kadın olmak üzere 4290 fazla kilolu ve şişman kadın alındı. Bu 4290 kadından 2810 ünde normal glukoz toleransı (NGT grubu, % 65.4), 1202 kadında bozulmuş açlık glukozu (IFG grubu, % 28,0) ve 278 inde tip 2 diabetes mellitus mevcuttu (T2DM grubu % 6,6). 2), Bu üç grup arasında çeşitli parametrelerin farla araştırıldı. Genel olarak, T2DM ve IFG gruplarında total vücut yağı, batın yağ miktarı, insulin direnci göstergeleri, metabolik sendrom göstergeleri, organ tutulması göstergeleri ve karbonhidrat toleransı bozukluğu göstergeleri NGT grubundan anlamlı olarak daha yüksekti. TARTIŞMA Sonuçlarımız, fazla kilolu ve şişman kadınlarda ağırlık ve batin yağı artışının karbonhidrat toleransını bozduğunu düşündürmektedir. Karbonhidrat toleransının bozulmasında insulin eksikliğinden daha çok hiperinsülinemi ve insulin direnci rol oynamaktadır. Metabolik sendrom varlığı karbonhidrat toleransının daha 60çabuk bozulmasına yol açar görünmektedir. T2DM ve IFG gruplarında organ hasarım yansıtan parametreler NGT den daha sık görülmektedir. Böyle risk göstergelerinin riskli kişileri yansıtması yoluyla karbonhidrat toleransının bozulmasına engel olunabilir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION Type 2 diabetes mellitus constitute one of the important health problems today. Some of the obesity cases transform into type 2 diabetes mellitus. Knowing the factors, which affect Ibis transformation, encourage putting persevering approaches in practice in obesity and type 2 diabetes mellitus treatments. METHOD and EQUD?MENT There are totally 4290 women, of which 866 are overweight and 3424 are obese, as subjects within this study being carried out retrospectively. In addition, 308 women of normal weight were taken into this study as control group. It is accepted that as a criterion of overweight diagnosis, body mass index (BMI) must be over 25 kg/m2, and as a criterion of obesity diagnosis, BMI value must be over 30 kg/m2. Age of the group is changing between 18-60 and the age average is determined as 40,15 ± 1 1.99 years, weight average as 88.55 ± 16.76 kg (limits 56.5-101.5) and BMI average as 35.68 ± 6.72 (limits 25.1 - 52.60 kg/m2). Patients, being diagnosed diabetes mellitus earlier, are not included in this study. FINDINGS The findings of our study can be listed as follows: 1) 4290 women of which 866 overweigh and 3424 obese were taken into the study. 2810 women have normal glucose latitude (NGT group, 65.4%), 1202 women have degenerated hunger glucose (IFG group, 28.0%) and 278 women have type 2 diabetes mellitus (T2DM group, 6.6%). 2) The differences of several parameters between these three groups were investigated. In T2DM and EFG groups, generally total body fat, tummy fat amount, insulin resistance indications, metabolic syndrome indications, organ immersion indications and carbohydrate latitude defect indications are meaningfully higher man NGT group. DISCUSSION According to our results, it is considered that the increase of weight and tummy fat in overweighed and obese women upsets carbohydrate tolerance. 62Rather than lack of insulin, hiperinsulin and insulin resistance play a role in carbohydrate tolerance defect. It is seen that the existence of metabolic syndrome causes carbohydrate tolerance to be upset more promptly. In T2DM and IFG groups, the parameters that reflect organ damage is witnessed more often than NGT. Carbohydrate tolerance defect can be prevented by such risk indications reflecting people under risk. 63