Laminate veneerlerde kompozit reçinelerin kenar sızıntısının incelenmesi
Evaluation of microleakage of composite resin bonded veneers
- Tez No: 165734
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
8.ÖZET Son yıllarda porselen laminate venerlere alternatif olarak sunulan direkt kompozit vener tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır. Kompozit reçineler ve gelişmiş bonding sistemlerinin kullanıldığı bu teknik daha ekonomik olma, vakaya göre değişmekle birlikte minimum diş kesimi gerektirdiği için daha konservatif olma, tek se usta uygulama dolayısıyla daha kısa sürede tamamlanma, teknisyenle çalışmayı gerektirmeme gibi avantajlara sahiptirler. Fakat dikkatli bir çalışma, sabır ve beceri gerektiren bir yöntemdir. Kompozit reçinelerde zamanla ve çeşitli faktörlerin etkisiyle meydana gelen renk değişiklikleri bu tip restorasyonların başarısını olumsuz yönde etkilese de, iyi bir hasta hekim işbirliği ve oral hijyen eğitimi restorasyonların ömrünün uzamasını sağlar. Başarılı bir restoratif materyalden beklenen özelliklerden biri de kenar sızıntısını engellemesidir. Kenar sızıntısı, sekonder çürük, postoperatif hassasiyet ve restorasyon kenarında renkleşmeye neden olmaktadır. Bu sebepten modern diş hekimliğinde daha az polimerizasyon büzülmesi ve kenar sızıntısı gösteren materyaller geliştirilmektedir. Yaptığımız çalışmada preperasyon sınırları minede ve dentinde biten dişler üzerinde mikro dolduruculu bir kompozitle nano teknoloji ile üretilen bir kompozit materyali in vitro olarak incelenmiş ve kenar sızıntıları ölçülmüştür. 66
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY An alternative to porcelain laminate veneers, composite resins veneers are widely used. In this technique improved composite resins and bonding agents are used and this technique has some advantages like being more economic, more conservative because acording to the case less preperation is required, less time consuming, and it doesn't necessitate to work with a technician. But the technique requires skill and arthistic sense, patience and carefull work. Although as a failure of this restorations composite resins are stained with a lot of factors, a good cooperation and oral hygiene education can improve restorations durabilty. Prevention from microleakage is one of the expectation from a reasonable restoration. Microleakage causes secondary caries, postoperative sensitivity and marginal staining. For this reason new materials are improved to reduce polimerization contraction and microleakage. In current study a microfilled and a nanofilled composite resin were used in enamel and dentine surface and microleakage scores are researched. 67