Koroner arter hastalarında paraoksonaz aktivitesi ve lipoprotein oksidasyonunun tıkalı damar sayısı yönünden incelenmesi
Coronary artery patients paraoxonase activity and analysis of lipoprotein oxidation according occluded vessel number
- Tez No: 165747
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BELCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Koroner arter hastalığı, patogenezinde birçok faktörün rol aldığı metabolik bir hastalıktır. Çalışmamızda anjiyografi ile tanı konmuş koroner arter hastalarında (n=42) ve sağlıklı kontrol grubunda (n=17) aterosklerozda etkili olduğu bilinen okside LDL,Apo A1 ve TBARS düzeylerini, paraoksonaz (PON1) aktivitesini ve lipid profillerini (T.Kol, Trigliserid, LDL-K, HDL -K, VLDL-K) inceledik. Anjiyografi sonuçlarına göre hastalar ;1 damar tıkalı (n=13), 2 damar tıkalı (n=15) ve 3 damar tıkalı (n=14) olmak üzere üç gruba ayrıldı. PON 1 aktivitesi ve TBARS düzeyleri spektrofotometrik, okside LDL düzeyleri ELISA, Apo A1 düzeyleri immüntürbidimetrik, total kolesterol, trigliserid ve HDL-K düzeyleri de enzimatik yöntemle çalışıldı. LDL-K ve VLDL-K düzeyleri de Friedewald formülü ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Coronary artery disease is a metabolic and multifactorial disease. In this study, we investigated oxidized LDL, Apo A1 and TBARS levels, paraoxonase (PON1) activity and lipid profiles (T.Cholesterol, Triglyserides, LDL-C, HDL -C, VLDL-C) in patients with coronary artery disase (n=42) and healty control group (n=17). The patient group was divided into three subgroups with single (n=13), double (n=15) and triple (n=14 ) vessel disease according to their angiography results. PON1 activity and TBARS were measured spectrophotometrically ; oxidized LDL by ELISA ; APO A1 immunoturbidometrically ;Total Cholesterol.Triglycerides and HDL-C enzimaticaly determined. LDL-C and VLDL-C levels were estimated by using the Fridewald formula.