Minör cerrahi girişimlerde monitörize anestezi bakımı: Propofol-fentantil midazolam-remifentanil kombinasyonlarının karşılaştırılması
This aim of this study is tom compare two different combinations, propofol-fentanyl and midazolam-remifentanil during monitored anesthesia care at minor surgical procedures
- Tez No: 165761
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu klinik çalışmada, minör cerrahi girişimlerde monitörize anestezi bakımı sırasında kullanılan propofol-fentanil, midazolam-remifentanil kombinasyonlanmn hemodinamik ve solunumsal etkilerinin, girişim sırasında oluşturdukları sedasyon seviyesinin, sağladıkları hasta konforunun, derlenme özelliklerinin ve yan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza invitro fertilizasyon amacı ile oosit aspirasyon işlemi uygulanan ASA I grubundaki 20-45 yaş arası 60 hasta dahil edildi. Hastalara preoperatif vizit sırasmda başlangıçtaki psikomotor performansı değerlendirmek amacı ile Trieger Dot test (TDT), Digit Symbol Substitution test (DSST), P-Deletion test (PDT) ve Perceptual Speed test (PST) hastalara uygulandı. Ameliyat masasma alman hastaların Elektrokardiografi (EKG), periferik oksihemoglobin satürasyonu (Sp02), noninvaziv kan basmcı (NIBP) monitörize edildi. Sağ el sırtından 22 G kanül ile damar yolu açılıp, %0.9 luk NaCl infuzyonu 4 1 1 ml.kg“ hızla başlandı. Spontan soluyan hastalara 6 lt.dk oksijen verildi ve solunum hızı monitörize edildi. Anestezi öncesinde bu verilere ait başlangıç değerleri kaydedildi. Raslantısal olarak iki farklı gruba ayrılan hastalardan bir gruba (Grup PF), 1 ııg.kg”1 Fentanil, 1 mg.kg“1 Propofol IV bolus verilip 4 mg.kg.'Mk.”1 ile Propofol infuzyonu başlandı. Diğer gruba ise (Grup MR) 0.05 mg.kg“1 Midazolam sonrasında 1 Iıg.kg”1 Remifentanil 30 saniye içinde yavaş bolus verilip 0.1 ııg.kg.'Mk."1 ile infuzyona başlandı. 46Girişim sırasında yetersiz düzeyde sedasyon tespit edilirse (işlem sırasında spontan göz açma, sayıklama gibi) PF grubuna bolus Propofol 20 mg, MR grubuna ise bolus Midazolam 1 mg yapıldı. Yetersiz analjezi tespit edilirse (girişim esnasında motor hareketlerin gözlenmesi, taşikardi, hipertansiyon vb.) PF grubunda 0.01 mg Fentanil, MR grubunda 10 u,g IV bolus Remifentanil yapıldı. Yapılan ek doz ilaç miktarları ve kaç defa ek doz gerektiği kaydedildi. Girişim öncesinde (A), cerrahi başladığında (B), 3. dakikada (C), 6. dakikada (D), 9. dakikada (E), 12. dakikada (F) ve işlem sonunda (G) sistolik arter basmcı (SAB), diastolik arter basmcı (DAB), ortalama arter basmcı (OAB), kalp atım hızı (KAH), satürasyon (SpCte) ve solunum sayısı değerleri ölçülüp kaydedildi. İşlem sırasında beş dakika aralıklarla sedasyon seviyesi (her hastada aynı gözlemci tarafindan) Observer's Assessment of Alertness/Sedation (OAA/S) skalası ile değerlendirilip OAA/S skoru kaydedildi. İşlem sonunda infüzyonlar durdurulup kullanılan toplam ilaç miktarı ve gelişen yan etkiler kaydedildi. Sözlü uyarana göz açma süresi, oryantasyon süresi kaydedildikten sonra hastalar derlenmeye alınıp 5. 15. ve 30. dakikalarda psikomotor testler tekrar edildi. Hasta konforu ve amnezi sorgulanarak kaydedildi. Her iki grupta da sistolik,diastolik, ortalama arter basınçları ve kalp atım hızı değerleri normal sınırlar içinde seyretti. İndüksiyon sonrası dönemde her iki grupta da başlangıç değerlerine göre azalma saptandı. MR grubu solunum hızında azalma saptanırken sedasyon seviyesi PF grubuna göre daha düşük bulundu. Göz açma ve kooperasyon süresi MR grubunda daha kısa bulundu. 47Psikomotor performansı değerlendiren test sonuçlarına göre MR grubunda daha hızlı derlenme dönemi saptandı. Bulantı ve kusma MR grubunda daha sık görüldü. PF grubunda ise en sık görülen yan etki injeksiyon yerinde ağrı oldu. PF grubunda aşırı sedasyon düzeyi nedeni ile obstrüktif solunum daha sık görülürken MR grubunda apne daha fazla görüldü. Sonuç olarak minör cerrahi girişimlerde, monitörize anestezi bakımı sırasında, her iki ilaç kombinasyonu güvenli bir şekilde kullanılabilir. Midazolam remifentanil kombinasyonu hızlı bir derlenme sürecini ve yeterli analjeziyi sağlamasına rağmen hasta anksiyeteshıin yüksek olduğu girişimlerde hastalar tarafından beklenen sedasyon düzeyi için yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda bulantı kusma gibi yan etkilerin az olması nedeni ile Propofol Fentanil kombinasyonu tercih edilebilir. Her iki ilaç kombinasyonu ile stabil bir hemodinami sağlanmıştır. Solunum depresyonu, apne gibi yan etkiler ve sedasyon ile genel anestezi arasındaki ince çizgi nedeni ile solunum ve dolaşım fonksiyonlarının takibi için gerekli monitörizasyon mutlaka yapılmalı ve hava yolu açıklığının sağlanması için gerekli ekipman hazır bulundurulmalıdır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to compare two different combinations, propofol- fentanyl and midazolam-remifentanil during monitored anesthesia care at minor surgical procedures. After approval of the Ethical Committee and written informed consent was obtain from all patients, 60 patients with ASA I status undergoing oocyte aspiration for invitro fertilization were included. The patients were asked to complete four baseline pschometric tests, Digit symbol substitution test (DSST), Trieger Dot test ( TDT), P-Deletion test ( PDT) and Perceptual speed test (PSP). preoperatively. Patients were randomly assign into one of two groups. In Propofol Fentanyl group (Group PF) anesthesia was induced with propofol 1 mg.kg“1 and fentanyl 1 Jig.kg”1 and then maintained with 4 mg.kg^dk“1 propofol infusion. In the Midazolam Remifentanil group ( Group MR) a bolus dose of midazolam 0.05 mg.kg”1 was given 1 1 and remifentanil 1 fig.kg“.dk”was given over 30 s followed by a continuous infusion at 0.1 fxg.kg^.dk"1. If patients experienced pain during the procedure, they were given fentanyl 10 mg at group PF and remifentanil 10 jJLg at group MR. When lightening of anaesthesia was observed an additional dose of 20 mg propofol at group PF and 1 mg midazolam at group MR were given. The baseline measurements included electrocardiography, pulse oximetry, respiratory rate and noninvasive measurement of blood pressure were recorded. At the begining, at 3. 6. 9. 12. minutes and at the end of procedure the measurements were repeated and recorded. At 5. 10. and 15. minutes the sedation levels of patients were scaled with observers assessment and alertness/ sedation scale. The infusions were stoped at the end of procedure. Used amount's of drugs and suplemental requirements were recorded. Eye opening time and orientation time were recorded. The patients were 49transported to the recovery room and pschometric tests were repeated at 5. 15 and 30. minutes. In conclusion, both of combinations can be used safely for monitored anesthesia care during minor surgical procedures. The midazolam remifentanil combination provides shorter recovery period however the sedation level may be insufficient for anxious patients. Because of lower nausea and vomiting incidence propofol fentanyl combination may be prefered for procedures which forms anxiety. The equipment for patent airway must be available due to potential respiratory depresant effects. 50