Kortikal gelişim anomalisi olan medikal tedaviye dirençli epilepsili hastalarda ilaç rezistans proteinleri MDR-1 ve MRP-1'nin immüno-histokimyasal olarak gösterilmesi
  1. Tez No: 165762
  2. Yazar: BAHADIR AY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
4 ÖZET Fokal kortikal displazi (FKD) bir kortikal gelişim anomalisidir; ve çoğu zaman çoklu anti-epileptik ilaç kullanımına dirençli epilepsi ile beraberdir. Bu çalışmada, ameliyatla lezyonları çıkartılmış FKD'li hastaların patolojik dokularında, ilaç direnç proteinleri MDR-1 ve MRP-1 bakıldı; nöbet sıklıkları ile bu proteinlerin arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmada 20 FKD hastası ve 10 kontrol grubu incelendi. Parafinde gömülü dokular 4 mikron kalınlığında kesildi, hematoksilen-eozin (HE), Bielschowsky (BL) ve Luxol- Fast-Blue (LFB) boyalan ile boyandı; MDR1 18-0160 (Zymed), MRP 18-7246 (Zymed) ve Nörofilament (NF)(PAN) (FNP7/DA2/RmdO20.11) 18-0171 (Zymed) primer antikorları ile immüno-histokimyasal reaksiyona sokuldu. Birçok FKD'li hastanın lezyon dokusundaki farklı hücrelerde (nöron, astrosit, kapiller endotel hücresi, büyük nöron, dismorfik nöron, balon hücre), ilaç direnç proteinleri bulundu. Bu proteinlerin, hücre içi ilaç konsantrasyonunu azaltarak, ilaca karşı bariyer fonksiyonuna yardımcı olarak veya ilacın hücre dışına atılmasına yardım ederek direnç mekanizmasında rol oynadıklarını düşünüyoruz. Yeni araştırmalara gerek olmakla birlikte çalışmamız ve benzer araştırmalar, MDR proteinlerinin regülasyonunun, gelecekte tedaviye dirençli epilepsi vakalarında yeni tedavi yolları açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
5 SUMMARY Focal cortical dysplasia (FCD) is a congenital cortical developmental abnormality, which is generally characterized by multi-drug resistant (MDR) epilepsy. Following a large surgical excission, we examined the levels of multidrug resistance-associated protein 1 (MRP-1) and multidrug resistance gene-1 P glycoprotein (MDR-1) in patients with FCD and intended to clarify the relationship between their concentrations and the frequency of the epileptic seizures. 20 cases of FCD were examined, along with 10 of the control group. We studied formalin-fixed parafin- embedded human brain tissue. Sections of 1 0 urn were cut and the brain tissue was stained with haematoxylin and eosin, Bielschowsky (BL) and Luxol-Fast-Blue (LFB). For detection of the levels of these specific proteins, an immunoreaction was developed with the primary antibodies of MDR1 18-0160 (Zymed), MRP 18-7246 (Zymed) and the Neurofilament (NF)(PAN) (FNP7/DA2/RmdO20.11) 18-0171 (Zymed). We have noted distinct cell types (neurons, astrocytes, capillary endothelial cells, large and dysmorphic neurons, balloon glia) within the FCD lesions in almost all cases. MDR proteins were also detected in the area of dysplasia. Both proteins, MDR-1 and MRP-1, seem to downregulate intracellular drug concentrations either through a barrier function against the drug itself or via promoting the intracellular drug export. Although further studies are needed, our results, along with other studies, suggest that regulation of MDR proteins might be considered as a new treatment modility in epilepsy cases with drug resistance.