İnflamatuvar barsak hastalarımızda appendektomi ve tonsillektomi sıklığı
The frequency of appendectomy and tonsillectomy in our patients with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 165783
  2. Yazar: YUSUF ZİYA ERZİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA UZUNİSMAİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 21
Özet
ÖZET: Amaç: Ülkemizde inflamatuvar barsak hastalığı, tonsillektomi ve appendektomi arasındaki ilişkinin araştırılması. Metodoloji: İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenteroloji Bilim Dalı, haftalık inflamatuvar barsak hastalıkları polikliniğinde takip edilen inflamatuvar barsak hastalan ve aynı fakültenin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nin poliklinik ve yatan hastalarının appendektomi ve tonsillektomi sıklığı açısından karşılaştırıldıkları retrospektif, kohort, olgu-kontrollü çalışma planlandı. Çalışmaya 176 ülseratif kolit ve 97 Crohn hastası ayrıca 235 kişilik kontrol grubu dahil edildi. Kontrol grubunun ve inflamatuvar barsak hastalarının demografik detaylarını, çeşitli risk faktörlerini(yaş, hastalığın başladığı yaş, cins, tutulum alam, hastalık başlangıcındaki sigara kullanımı, inflamatuvar barsak hastalığı açısından aile anamnezi, appendektomi ve tonsillektomi varlığı, operasyon yaşı) içeren bir kayıt tutuldu. Değişkenlerin inflamatuar barsak hastalığı gelişimindeki bağımsız etkisi yaş ve cinse göre ayarlanmış lojistik regresyon analizi ile hesaplandı. Sonuçlar: İnflamatuar barsak hastalığı başlangıcından önce 176 ülseratif kolit hastasının 7 'si (%4), 97 Crohn hastasının 7' si (%7,2) kontrol grubunda ise 235 kişiden 22 tanesi (%9,4) appendektomi geçirmişti. 176 ülseratif kolit hastasının 8'i (% 4,5) ve 97 Crohn hastasının 2'si ( % 2,1) ve sağlıklı kontrollerin 14/235'i (% 6) ise tonsillektomi operasyonu geçirmişti. İnflamatuvar barsak hastalığı tanısı konduğu anda 176 ülseratif kolit hastasının 33 'ü ( % 19), 97 Crohn hastasının 59'u ( % 61) ve 235 sağlıklı kontrolün 113'ü ( % 48) aktif sigara içicisiydi. Ayrıca 176 ülseratif kolit hastasının 50'si ( % 28), 97 Crohn hastasının 2'si ( % 2,1) ve 235 sağlıklı kontrolün 20' si ( % 9) eski sigara içicisiydi. Yaş ve cinse göre ayarlanmış lojistik regresyon analizinde appendektomi ve sigara kullanımı ülseratif kolit gelişimini engelleyen faktörler olarak bulundu. Appendektominin göreli 15oranı(OR) 0,56 [ %95 CI; 0,35 - 0,91; p= 0,019] olarak saptandı. Bu koruyucu etki sadece appendektomi 20 yaşından önce yapılmışsa gözlenirken [OR 0,26 [ %95 CI; 0,09 - 0,76; p= 0,013] eğer appendektomi 20 yaşından sonra yapılmışsa ülseratif kolit gelişimi üzerine koruyucu etkisi olmadığı görüldü [OR 0,76 [ %95 CI; 0,41 - 1,44; p= 0,4]. Sigara kullananlarda ülseratif kolit gelişimi için relatif risk 0,36 [ 95 % CI, 0,26 - 0,50; p< 0,001 ] ve eski sigara içicilerinde ise 2,4 [ 95 % CI, 1,6 - 3,6; p< 0,001] saptandı. Geçirilmiş tonsillektominin ise ülseratif kolit gelişimini etkilemediği görüldü. Crohn hastalarında ise ne appendektomi ne de tonsillektominin hastalık gelişimini etkilemediği buna karşın sigara içenlerde Crohn hastalığı gelişimi için relatif risk oranının 2,16 [ 95 % CI, 1,23 - 3,78; p = 0,007] olduğu görüldü. Sonuç: 20 yaşından önce yapıldığı takdirde appendektomi ve aktif sigara içiciliği ülseratif kolit gelişimine karşı koruyucu etkiye sahipken sigara kullanımının Crohn hastalığı gelişmesi riskini arttırdığı gözlemlenmiştir. 16
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Background and aims: To examine the relations between inflammatory bowel disease and appendectomy, tonsillectomy in our country. Methods: A case-control study was undertaken at the Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University comparing the prevalance of appendectomy, tonsillectomy in patients with inflammatory bowel disease prior to disease onset and healthy controls. Patients with ulcerative colitis and Crohn's disease being followed up in our weekly inflammatory bowel disease out-patient clinic were analyzed. There were 176 patients with ulcerative colitis, 97 patients with Crohn's disease and 235 healthy controls. The control group consisted of out-patients and in-patients of our ortopedic-traumatology clinic. Inflammatory bowel disease patients' demographic characteristics like age, age at disease onset, sex, duration and extent of disease, family history, smoking status, history of appendectomy and tonsillectomy, age at appendectomy or tonsillectomy were recorded. Demographic characteristics of healthy controls( age, sex, family history of inflammatory bowel disease, smoking status, history of appendectomy and tonsillectomy, age at appendectomy or tonsillectomy) were recorded as well. The contribution of each factor to the development of inflammatory bowel disease was assessed by means of age-sex adjusted, backwards, stepwise logistic regression analysis. Results: Before the onset of inflammatory bowel disease 7 of 176 ( 4 %) patients with ulcerative colitis and 7 of 97 ( 7,2 %) patients with Crohn's disease had undergone appendectomies. The rate of appendectomy was 9,4 % (22/235) in healthy controls. Tonsillectomy before disease onset was performed in 8 of 176 ( 4,5 %) patients with ulcerative colitis, 2 of 97 ( 2,1 %) patients with Crohn's disease and the rate of tonsillectomy was 6 % (14 / 235) in healthy controls. At the time of diagnosis 33 of 176 ( 19 %) patients with ulcerative colitis, 59 of 97 ( 61 %) patients with Crohn's disease were active smokers. The rate of smokers among healthy controls was 48 % (1 13/235). In addition to this 50 of 176 17( 28 %) ulcerative colitis, 2 of 97 ( 2,1 %) Crohn's disease patients and 20 of 235 ( 9 %) healthy controls were former smokers. The age and sex adjusted logistic regression analysis identified two parameters, namely presence of appendectomy and smoking as protective factors against the development of ulcerative colitis. Odds ratio(OR) for the development of ulcerative colitis after appendectomy was 0,56 [95 percent confidence interval( 95 % CI ), 0,35 - 0,91; p= 0,019], indicating a marked protective effect of appendectomy against the development of ulcerative colitis but when further analysed this overall effect was only observed if the appendectomy was performed before 20 years of age[OR 0,26 [95 % CI, 0,09 - 0,76 p= 0,013]. Appendectomies performed after 20 years of age did not influence the development of ulcerative colitis [OR 0,76 [95 % CI, 0,41 - 1,44; p= 0,4]. OR for developing ulcerative colitis among smokers was 0,36 [ 95 % CI, 0,26 - 0,51; p< 0,001 ] and among former smokers 2,4 [ 95 % CI, 1,6 - 3,6; p< 0,001]. There was no correlation between prior tonsillectomy and development of ulcerative colitis. In Crohn's disease patients prior appendectomy and tonsillectomy had no influence on getting the disease but smoking proved to be an important enviromental factor. Smoking was associated with a relative risk of 2,16 [ 95 % CI, 1,23 - 3,78; p = 0,007]. Conclusions: Appendectomy, only when performed before 20 years of age and smoking are protective factors against ulcerative colitis whereas smoking promotes the development of Crohn's disease. 18