Karaciğer transplantasyonu olgularında hepatit C virüsü pozitif donör kullanımı sonuçları
Outcome of hepatitis C virus positive donor organs in liver transplant recipients
  1. Tez No: 165785
  2. Yazar: SEBATİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
Amaç: Donör karaciğer teminindeki yetersizlik nedeniyle HCV-pozitif karaciğerin kullanımı bu imkanı genişletmede bir yol olabilir. Bu çalışmada HCV-pozitif ve negatif karaciğer transplant adaylarında HCV-pozitif donörlerin kullanımının sonuçlan araştırılmıştır. Yöntem: 1988 ve 1999 yıllan arasında ortotopik karaciğer transplantasyonu (OLT) yapılan, en az 3 ay sağ kalan ve en az 6 ay takip edilen 393 HCV-pozitif hasta incelenmiştir. 30 hastaya HCV-pozitif donör nakledildi. Kontrol grubunu oluşturan 363 HCV-pozitif hasta ise HCV-negatif donör aldı. HCV-pozitif tüm karaciğerlere biyopsi yapıldı; aktif hepatiti olanlar ekarte edildi. Donör ve alıcıların araştırılan verilerini, demografik özellikler, immünsüpresif tedavi, total iskemi zamanı, sıcak iskemi zamanı, rejeksiyon atakları, hastalık nüksü, nüks zamanı ve şiddeti ile hasta ve graft sağ kalımları oluşturdu. Aynı dönemde, 4 HCV-negatif hastaya primer graft fonksiyonsuzluğu nedeniyle HCV-pozitif donör nakli yapıldı. Bulgular: HCV-pozitif donör alan hastaların kümülatif sağ kalım oranlan sırasıyla 1 ve 5 yıllık olarak, sırasıyla % 86.4 ve % 75.3; kontrol grubunda ise % 85.6 ve % 72.4 idi (P>0.05). Graft sağ kalımı ise HCV-pozitif donör grubunda 1 ve 5 yıl için % 83 ve % 67.4; kontrol grubunda ise % 84.3 ve % 70.6 idi (P>0.05). Yine gruplar arasında demografik özellikler, immünsüpresif tedavi, total iskemi zamanı, sıcak iskemi zamanı, rejeksiyon atakları, hastalık nüksü, nüks zamanı ve şiddeti ile hepait aktivite indeks skoru açısından anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: HCV-pozitif donör alıcısı grupta negatif olanlara kıyaslandığında hastalığın nüksü, zamanı ve ağırlığı açısından bir farklılık gözlenmemiştir. HCV-pozitiftransplant alıcılarında HCV-pozitif donör karaciğeri graft ve hasta sağ kalımını etkilememektedir. Sonuçlarımız, organ temin edilemediği şartlarda HCV-pozitif hastalara HCV-pozitif donör nakli yapılabileceğini göstermektedir. Ancak, bu durum HCV-negatif hastalar için uygun görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the shortage of available donor organs, the use of livers from hepatitis C virus (HCV) positive donors is one of the ways to expand the donor pool. We report the effects of orthotopic liver transplantation with HCV-positive organs in HCV-positive and HCV-negative patients. Methods: We studied 393 HCV-positive patients undergoing orthotopic liver transplantation (OLT) between 1988 and 1999. Patients survived at least 3 months after OLT and had at least 6 months follow-up were included in this study. 30 patients received livers from HCV-positive donors. The control group consisted of 363 HCV- positive patients receiving livers from HCV-negative donors. Livers from HCV-positive donors were routinely biopsied. The ones with active hepatitis were discarded. Parameters analyzed were donor/recipient demographic characteristics, immunosuppresive regimen, total ischemia time, warm ischemia time, rejection episodes, disease recurrence, time to recurrence, severity of recurrence, graft and patient survival. During the same period, 4 HCV-negative patients received HCV-positive donors for primary graft non-function. Results: Patients receiving HCV-positive donors had a cumulative survival rate of 86.4% and 75.3% at 1 and 5 years, respectively, versus 85.6% and 72.4% for control group (P=NS). Graft survival was 83% and 67.4% at 1 and 5 years for HCV-positive donor group and 84.3% and 70.6% for control group, respectively (P=NS). There was no statistically difference in demographic characteristics, immunosuppresive regimen, total 16ischemia time, warm ischemia time, recurrence rate, interval to recurrence, hepatitis activity index score and number of rejection episodes of the two groups. Conclusions: The timing, rate and severity of disease recurrence do not seem to be affected by HCV-positive donor livers. HCV-positive donor livers did not impact graft or patient survival in HCV-positive recipients. Given the organ shortage, use of HCV- positive livers for HCV-positive recipients seems to be justified. However, using organs from anti-HCV positive donors for HCV-negative patients does not at this time appear to be recommended.