Ratlarda deneysel hepatik rezeksiyon modelinde iskemi-reperfüzyon ile indüklenen apopitozis ve hepatik rejenerasyona caspase-13 blokajının etkileri
Effects of caspase-13 inhibition on ischemia-reperfusion induced apoptosis and hepatic regeneration in apartially hepatectomized rat model
  1. Tez No: 165792
  2. Yazar: MUSTAFA SITKI YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde (DEKAM), Ocak-Mart 2005 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Amaç : Raflarda deneysel hepatik rezeksiyon modelinde, Caspase-13 blokajının iskemi-reperfüzyon ile tetiklenen apopitozis ve hepatik rejenerasyon üzerine etkilerini araştırmak. Materyal ve Metod : Çalışmada ağırlığı 200-275 gram arasında değişen, 50 adet Wistar- Albino erkek rat kullanıldı. Her biri 10 rattan oluşan 5 grup oluşturuldu. Anestezi için ketamin ve xylazine kullanıldı. Sham grubu dışındaki tüm ratlara juguler venöz kateter yerleştirildi ve operasyondan 1 saat önce SF infüzyonuna başlandı. Orta hat insizyonla laparotomi yapıldı. Sham grubundaki raflar portal diseksiyon sonrası sakrifiye edildiler. Diğer gruplardaki ratlara pringle manevrası ile 30 dakika total iskemi yapılıp, ardından %70'lik karaciğer rezeksiyonu sonrası ve klemp açılarak reperfüzyona bırakıldı. Kontrol gruplarına operasyondan 60 dakika önce 0.2 mi SF, çalışma gruplarına 0.2 mi SF içerisinde 10jıg/kg Caspase- 13 inhibitörü Z-LEED-FMK SC verildi. Reperfüzyonun 2. ve 48. saatlerinde relaparatomi yapılarak AST, ALT, LDH ölçümleri için vena cava inferiordan kan örnekleri alındı. Kalan karaciğer dokusu çıkarılarak tartıldı ve rölatif karaciğer ağırlığı, Mitotik indeks (MI), Caspase-8 ve PCNA İHK boyaması, Caspase-13 immünofluorometri ve MDA düzeyi için doku örnekleri alındı. Bulgular : Rölatif karaciğer ağırlıkları ve MI Caspase-13 inhibitörü Z- LEED-FMK verilen grupta 48.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This experimental study was performed at Erciyes University Medical School, Hakan Çetinsaya Experimental and Clinical Research Center (DEKAM) between January-March 2005. Aim : The aim of the study is to investigate the effects of Caspase-13 Inhibitor, Z-LEED-FMK on ischemia-reperfusion induced apoptosis and hepatic regeneration in a partially hepatectomized rat model. Material ve Methods : Fifty Wistar-Albino male rats (200-275 g) were used and they divided into five groups, each including ten rats. Ketamine and xylazine administrated intraperitonealy for anesthesia. A juguler vein catheter placed to all except sham group and normal saline infusion was started 1 hour before operation. A midline laparotomy performed. Sham group rats were sacrified after portal dissection. Total ischemia performed for 30 minutes to the other groups, after 70% hepatectomy the occluison opened for reperfusion of the remnant liver. Before the operation (60 min.) 0.2 ml normal saline was given to control groups and 10 ug/kg Caspase-13 Inhibitor, Z-LEED-FMK was given to study groups subcutaneously administered. Blood samples were collected from vena cava inferior for AST, ALT and LDH levels at the 2nd and 48th hours of reperfusion with performing relaparotomy. Remaining liver tissues were resected and weigthed. Relative liver mass, MDA, mitotic index, Caspase-13 Fluorometric assay, Caspase-8 and PCNA immunohistochemical (IHC) staining evaluations from tissue samples were performed.