Uykuda periyodik bacak hareketleri olan hzursuz bacak sendromu hastalarında periyodik bacak hareketlerinin sayısal analizi
The analysis of periodic leg movements in restless legs syndrome patients with periodic limb movements in sleep
  1. Tez No: 165793
  2. Yazar: SEVDA DEMİRCİ İSMAİLOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı îdiyopatik Huzursuz Bacak Sendromu (RLS) ve Uykuda Periyodik Bacak Hareketi (PLMS) beraber olan hastalarda, PLMS'nin gece boyunca saatlere, evrelere ve uykunun ilk ve ikinci yarışma göre sayısal analizini yapmak ve PLMS'nin uyku kalitesi üzerine etkisini saptamaktı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, Uluslarası RLS Çalışma Grubu tam kriterlerine göre RLS tanısı almış ve RLS için ikincil nedenler dışlanmış, polisomnografide beşin üzerinde periyodik bacak hareketi indeksi (PLMI) olan 15 hasta alındı. Çalışma geriye dönük olarak yapıldı. Saatler ve evreler arasındaki PLMI farkı Friedman testi ile, gecenin ilk ve ikinci yarısındaki PLMI farkı Wilcoxon t testi ile hesaplandı. PLMS ve uyku etkinliği arasındaki ilişki ise Spearman korelasyon analizi ile saptandı. Sonuçlar: Gecenin ilk ve ikinci yarısındaki ve uykunun farklı evrelerindeki PLMI arasında fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to analyze the periodic leg movements in patients with Idiopatic Restless Legs Syndrome (RLS) and Periodic Limb Movements in Sleep (PLMS) during the first and second half of the night, hours of the night and in different stages of sleep and to determine the correlation between PLMS and sleep efficiancy. Methods: The study has been performed with 15 untreated RLS patients also had PLMI score more than five. RLS diagnosis was based on the International RLS Study Group criteria. The study was done retrospectively. Statistical analysis was performed by means of Friedman test to analyze the difference between hours and stages of sleep and Wilcoxon t test to compare the PLMI difference in the first and second half of the night. The correlation between PLMS and sleep efficiancy was determined by Spearman's correlation analysis. Results: There was no difference between the first and second half of the night and sleep stages (p>0,05).