MgO parçacık takviyeli alüminyum matris kompozit malzemelerin geliştirilmesi
Improvement of a matrix composite materials reinforced with MgO particulate
  1. Tez No: 165865
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, alüminyum matristi kompozitler, %55 MgO takviye hacim oranında, sıvı alaşıma %5 Mg ilave edilerek vakum infiltrasyon yöntemi ile başarılı bir şekilde üretilmiştir. Bu yöntemde MgO parçacıkların sıvı matris alaşımı tarafından ıslatılabilmesi için %5 Mg hacim oranlı tozlarla karıştırılmıştır. Takviye oranında ve bu karışımdan hazırlanan çelik borular içerisindeki toz kompakların içerisine Etilal-171 alaşım infiltre edilmiştir. Hacimce %50-55 MgO takviyeli kompozitlerin vakumlu infiltrasyon yöntemiyle üretimde kullanılan alaşım Etial-171'in içerisine bazı deney serisine %5 Mg katılmıştır. Deneysel çalışmalarda elde edilen sonuçlar, hacimce %50-55 MgO takviyeli kompozitlerin üretimi için uygun olduğunu göstermiştir. %50-55 MgO takviye hacim oranına sahip kompozitlerin 700-800 °C sıcaklık arasında 300- 500 mmHg arasında değişen vakum ve 180 sn süre gibi şartlarda üretimi mümkün olmuştur. Tafel ekstropolasyon yöntemi ile korozyon potansiyelleri ve korozyon akımları belirlenirken, empedans ölçümleri ile polarizasyon dirençleri belirlenmiştir. Sonuçta takviye elemanı MgO'in matrisin korozyon direncini çok fazla değiştirmediği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Alüminyum esaslı kompozitler, infiltrasyon, MgO, vakum infiltrasyon yöntemi, mikro yapı
Özet (Çeviri)
In this study, aliminium matrix composites reinforced with volume fractions of %50 MgO added to the liquid alloy of %5 Mg and succesfully produced by vacum infiltretion technique in the proces MgO fractions were mixed with 5% Mg powders for wettability of Mg particutes by liquid matrix alloy-Etial-171 reinforced with volume fractions of %55 MgO and %5 Mg inside the steel tubes, which prepared from the mixing. The alloy used in the producion of composites reinforced with volume fractions of %55-50 MgO by vacuum infiltration technique was added into Etial-171 in some experimental series. The experimental results showed that the appilied process is appropriate vacuum infiltration method for producing %50-55 MgO volume fractions of the composites. In this process, in producing of %50-55 MgO volume fractions of the composites were possible in the conditions as ranges betwenthe temperatures of 700°- 800° C and vacuum of 300-500 mmHg and 180 seconds. Ecor and İcor were caloulate by means of Tafel extrapolation method and Rp was found by means of impadence measurement. These results show that MgO does not change corrosion properties of matrix.Key Words : Aliminium based composites, Infiltration, Vacuum, Process, Microstructure