Kara Kuvetleri Havacılığın'daki hava aracı kazalarında pilot hatalarına tesir eden faktörlerin analizi
The analyse of factors that affects pilot errors in the army aviation aircraft accidents
  1. Tez No: 165866
  2. Yazar: MEHMET SIDDIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
KARA KUVVETLERİ HAVACILIGINDAKİ HAVA ARACI KAZALARINDA PİLOT HATALARINA TESİR EDEN FAKTÖRLERİN ANALİZİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet Sıddık YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada, Kara Kuvvetleri Havacılığında kaza kırımlara sebep olan pilot hatalarına tesir eden faktörler tespit edilmeye çalışılmış, sınıflandırılmış, yorumlanmış ve bu faktörlerden kaynaklanan kazaların önlenebilmesi için alınabilecek tedbirlere işaret edilmeye çalışılmıştır. Kaza kırımlara sebep olan pilot hatalarına tesir eden faktörlerin tespit edilmesinde, meydana gelen kaza kırımlarla ilgili olarak hazırlanan dosyalar, yıllık istatistikler incelenmiş, konu ile ilgili kaza kırım inceleme uzmanlarının ve pilotların görüşleri alınmış ve elde edilen bilgiler tablolara yansıtılmıştır. Kazaların önlenmesine yönelik olarak tedbirlerin ve önerilerin tespit edilmesinde, konu ile ilgili kaza kırım incelemecilerinin ve pilotların tecrübeleri ve beklentileri ile bu konudaki resmi uygulamalar ve sonuçları dünyadaki uygulamalarla birlikte dikkate alınmıştır. Bilim Kodu : 15 Anahtar Kelimeler : Havacılık kazası, İnsan faktörü, Pilot hatası, Pilot performansı. Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan BATMAZ
Özet (Çeviri)
iv The Analyse Of Factors That Affects Pilot Errors İn The Army Aviation Aircraft Accidents (M.Sc. Thesis) Mehmet Sıddık YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT This study determines, classifies, interprets the factors of the pilot errors that cause aviation accidents in The Land Force Aviation and tries to determine precautîons for accidents caused by these factors. in determinîng the factors of pilot errors, files prepared for these accidens and annual statistics have been examined, interviews have made wîth aviation accident expeıts and pilots, and ali the informations and data gathered from these sources have shown on tables. AIso, in determining precautîons and suggestions to prevent accidents, experts* and pilots' opinions and experiences with international examples have considered. Selence Code : 15 Key VVords: Aviation Accidents, Human factors, Pilot errors, Pilot performance. Page Number : 88 Adviser: Yrd. Doç. Dr. İhsan BATMAZ