Bulanık karar ortamında performans değerlendirme: Türk yüksek öğretim sisteminde yapılan bir etkinlik analizi
Performance evaluation in fuzzy decision making environment: An efficiency analysis in higher education system in Turkey
  1. Tez No: 165946
  2. Yazar: MEHMET EMİN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
m BULANIK KARAR ORTAMINDA PERFORMANS DEĞERLENDİRME: TÜRK YÜKSEK ÖĞRETİM SİSTEMİNDE YAPILAN BİR ETKİNLİK ANALİZİ (Doktora Tezi) Mehmet Emin BAYSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Türkiye'de yüksek öğretimin etkinliği, önemli bir sorundur. Bu tezin konusu, Türk Yüksek Öğretim Sisteminde uygulanan bir etkinlik analizi çalışmasıdır. Yöntem, veri zarflama analizi (VZA) ile karar verme çerçevesinde geliştirilmiştir. Burada devlet üniversitelerinin öğretim, araştırma ve bütçe etkinliğinin belirlenmesi problemi ele alınmıştır. 47 devlet üniversitesi için derlenen verilerle, farklı değişken bileşimleri kullanılarak performansı en iyi üniversiteleri bulmaya yönelik birden çok model geliştirilmiştir. Veri zarflama analizi bağımsız organizasyon veya işletme birimlerinin etkinlik analizinde iyi bilinen bir yöntemdir. Çok sayıda girdi kullanarak, çok sayıda çıktı üreten karar verme birimlerinin (KVB) göreli etkinliğini ölçmek için kullanılan geleneksel VZA modelleri, kesin verilerle sınırlanmıştır. Ancak, gerçek hayatta karşılaşılan problemlerde, eldeki veriler genelde“eski”tezgâh ve“yüksek”stok örneklerinde olduğu gibi nitel ve belirsizdir. Belirsiz veriler söz konusu olduğunda, karşımıza bulanıklık kavramı çıkmaktadır. Bulanık VZA, belirsiz verilerin bulanık kümelerle ifade edildiği, geleneksel VZA ve bulanık küme teorisinin birleştirilmiş şeklidir. Bulanık VZA modelleri, bulanık doğrusal programlama modelleri şeklinde ifade edilirler. Çalışmada, çok-seviyeli planlama problemlerinde kaynak ataması ve hedef belirlemeyi birleştiren, amaçIV programlama, veri zarflama analizi ve bulanık küme teorisi arasında ara yüz oluşturan bir yöntem, kullanılmıştır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Veri Zarflama Analizi, Amaç Programlama, Bulanık Küme Teorisi Sayfa Adedi : 185 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. BUal TOKLU
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION IN FUZZY DECISION MAKING ENVIRONMENT: AN EFFICIENCY ANALYSIS IN HIGHER EDUCATION SYSTEM IN TURKEY (Ph.D. Thesis) Mehmet Emin BAYSAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Efficiency in higher education is a significant issue in Turkey. The focus of this dissertation is a case study of efficiency within higher education system in Turkey. The study method was developed using data envelopment analysis (DEA) decision theory framework. We consider the problem of determining research, teaching and budgeting efficiencies for state universities. Utilizing data from 47 Turkish state universities, several alternative models were developed using different variables in the identification of top-performing universities. DEA is a well-known technique for efficiency analysis of business entities or organizations. The traditional DEA models for measuring the relative efficiencies of a set of decision making units (DMUs) using various inputs to produce various outputs are limited to crisp data. But in real world problems, available data is usually imprecise and is in the form of qualitative, linguistic data, e.g.,“old”equipment and“high”inventory. To deal with imprecise data, the notion of fuzziness has been introduced. Fuzzy DEA has integrated the concept of fuzzy set theory with the traditional DEA by representing imprecise data with fuzzy sets. Fuzzy DEA models take the form of fuzzy linear programming models. We used a methodology; an interface between goal programming, data envelopment analysis and fuzzy set theory in order toVI integrate target setting and resource allocation in multi-level planning problems. Science Code : 919 Key Words : Data Envelopment Analysis, Goal Programming, Fuzzy Set Theory Page Number : 185 Adviser : Prof. Dr. Bilal TOKLU