Geleneksel konut-aile ilişkisinin sürdüğü yerleşmeler için bir koruma model önerisi: Mardin-Savur örneği
A preserving modal suggestion for residences, which maintaining traditional house and family relation like Mardin-Savur
  1. Tez No: 165945
  2. Yazar: FATMA MERAL HALİFEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Ill GELENEKSEL KONUT - AİLE İLİŞKİSİNİN SÜRDÜĞÜ YERLEŞMELER İÇİN BİR KORUMA MODEL ÖNERİSİ: MARDİN-SAVUR ÖRNEĞİ (Doktora Tezi) Fatma Meral HALIFEOGLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Eski kent dokularının sahip oldukları değerler açısından korunması gerektiği açıktır. Bu bakımdan fiziksel, estetik, toplumsal sorunları çözecek, iyi hazırlanmış bir koruma çalışması başarının ilk ve ön koşuludur. Tez kapsamında incelenen Savur, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Mardin iline bağlı bir ilçedir. İlçede geleneksel konut yoğunluğunun yanında, geçmişten günümüze ulaşan ve halen sürdürülen kültürel yapı bulunmaktadır. İlçede geleneksel kent dokusunu oluşturan evler, mimari ve sosyal yapı ile birlikte korunabildiği zaman tam olarak hedefine ulaşacağı tezin temelini oluşturmaktadır. Hazırlanan kuramsal çerçevede bu iki birim arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma kapsamında inceleme, görüşme ve belgeleme çalışmaları yapılmıştır. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm' de problemin tanımı yapılmış, amaç, kapsam ve yöntem sunulmuştur. 2. Bölümde tezin kuramsal çerçevesi oluşturulmuştur. 3. Bölüm' de, önerilen metodolojinin uygulanacağı yer olarak seçilen Savur'un bölge mimarisi içindeki yeri ile fiziki, tarihi ve genel yerleşim özellikleri incelenmiştir. 4. Bölüm'de, sosyal yapıyla ilgili olarak yapılan anket çalışmalarının sonuçları ile yerinde yapılan gözlemler ve literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler, tablo ve grafiklerleIV sunulmuştur. 5. Bölüm'de, evlerin mimari özellikleriyle ilgili bilgi verilmiştir. Bu bilgiler hazırlanacak bir koruma projesine veri oluşturabilmek için detaylı bir biçimde hazırlanmıştır. ö.Bölüm'de, evlerin sosyal ve fiziki özelliklerinde görülen değişiklikler, bugünkü koşullar içinde değerlendirilmiştir. 7. Bölüm'de Savur geleneksel konut birimiyle ilgili yapılan değerlendirme sonuçlan tartışılmış, restorasyon/koruma teorilerine göre alanın korunması için geleceğe yönelik öneriler getirilmiştir. Bilim Kodu : 601.04.00 Anahtar Kelimeler : Savur, Koruma, Restorasyon, Kültürel Süreklilik, geleneksel konut mimarisi, Aile Sayfa Adedi :311 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. B.Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
A PRESERVING MODAL SUGGESTION FOR RESIDENCES, WHICH MAINTAINING TRADITIONAL HOUSE AND FAMILY RELATION LIKE MARDIN-SAVUR (Ph.D. Thesis) Fatma Meral HALİFEO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT It is obvious that the previous urban textures should be preserved. That is why the sole and first condition of success for is to achieve a well organized preservation study that solves physical, aesthetic and social problems. Savur, which is examined in the scope of this thesis, is a province of Mardin, located at the southeastern part of Anatolia, and reflects the cultural affluence of the region to a great extent. The town has a dense dwelling / Rousing potential. The main hypothesis of this thesis is that the architectural and social structures should be conserved together in Savur to maintain the traditional housing units created by cultural diversity. In the theoretical framework of the study, the relationship between these two structures has been examined. During the research process, investigation-observation, interview, and documentation studies have been performed. The thesis contains seven chapters: In the first chapter, the problem has been clarified and the purpose, scope and methodology of the thesis are presented. In Chapter 2, the theoretical framework of the thesis has been formed. In the third chapter, Savur, the province selected for the application of the foregoing methods, has been examined with regard to its significance in the architecture of region, and its physical, historical and settlement characteristics. In the fourth chapter, the results of the questionnaires and interviews concerning the social structure, theVI information acquired from the original sources by means of observations and the literature review have been presented with tables and graphics. In Chapter 5, some information has been proposed about the architectural characteristics of the houses. That information has been prepared in detail so that it can provide data for a conservation project, which may be prepared in the future. The sixth chapter evaluates the social and physical changes that the houses have been faced to fulfill the requirements of contemporary life styles. In Chapter 7, the results of the evaluation of the above mentioned researches, pertaining to the Savur traditional housing unit, have been discussed, and some proposals for future have been presented to conserve the area according to the restoration and conservation theories. Science Code : 601.04.00 Key Words : Savur, Conservation, the Architecture of Traditional Houses, Family Page Number: 311 Adviser : Associate Prof. Dr. B. Işık AKSULU