Mobilya endüstrisinde toplam kalite yönetimine geçiş aşamasında muhtemel sorunların saptanmasına yönelik bir araştırma - Yataş örneği
Industry of furniture total quality management transition to make progress probable problems to determine directed one research - Yataş example
  1. Tez No: 166015
  2. Yazar: SAFİYE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
MOBİLYA ENDÜSTRİSİNDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNE GEÇİŞ AŞAMASINDA MUHTEMEL SORUNLARIN SAPTANMASINA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA - YAT AŞ ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Safiye DURMUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Bu araştırma,“ Toplam Kalite Yönetimi”ne geçiş aşamasındaki büyük ölçekli bir mobilya fabrikasında, mevcut durumun saptanması, çalışanların sisteme ilişkin bilgi ve ilgi düzeylerinin belirlenmesi ve muhtemel sorunlara çözüm önerileri getirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak 28 sorudan oluşan anket formu farklı düzeylerde çalışan toplam 350 personelden 72'sine yüz yüze görüşmek suretiyle uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sırasıyla, eğitim eksikliği, motivasyon noksanlığı, merkeziyetçi yönetim anlayışı, iletişim eksikliği, amaçların belirsizliği, strateji eksikliği, kaynak yetersizliği, yüksek personel devri ile üretime ilişkin diğer sorunlar belirlenmiş ve bunların çözümüne yönelik öneriler sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001013 Kalite, kalite kontrol, toplam kalite yönetimi, mobilya 87 Prof. Dr. Hasan EFE
Özet (Çeviri)
INDUSTRY OF FURNITURE TOTAL QUALITY MANAGEMENT TRANSITION TO MAKE PROGRESS PROBABLE PROBLEMS SORUNLARIN TO DETERMINE DIRECTED ONE RESEARCH - YATAŞ EXAMPLE (M.Sc. Thesis) Safiye DURMUŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE Agust 2005 ABSTRACT In this research, current situation has been determined in a large scale furniture factory which is in the process of transition to“Total Quality Management System”. Also, determination of employees knowledge and interest level of system and solutions of possible problems have been aimed. According to this goal, a survey consisted of 28 questions has been applied with face to face contact method face to face 72 emloyees out of 350 emloyees who works at different positions. According to survey results, respectively, lack of education and motivation, centralist management system, lack of contact, ambiguity of goals, lack of satrategy, in sufficiency of resources, high rate of staff change and other problems abuot production have been determined and some solutions for these problems have been suggested.III Science Code Key words Page number Supervisor 5001013 Quality, Control of Quality, Management System, Furniture 87 Prof. Dr. Hasan EFE Total Quality