Yatay silindir üzerinde bulunan dairesel kanatçıklardan doğal taşınım ile ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical analysis of natural convection heat transfer from annular fins on a horizantal cylinder
- Tez No: 166014
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
m YATAY SİLİNDİR ÜZERİNDE BULUNAN DAİRESEL KANATÇIKLARDAN DOĞAL TAŞINIM İLE ISI TRANSFERİNİN SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sinan AKKUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Bu çalışmada yatay bir silindir üzerine yerleştirilmiş dairesel kanatçıklardan doğal konveksiyon ile ısı transferi problemi incelenmiştir. Çalışmanın amacı laminer ve sürekli şartlarda akış modeline bağlı olarak özellikle kanatçık çapı ve kanatçık aralığı gibi geometrik parametrelerin ve taban silindiri ortam sıcaklık farkının ısı transfer performansı üzerine etkileri incelemek ve maximum ısı transferini sağlayacak kanatçıklar arasındaki optimum mesafe parametrelerini belirlemektir. Problem açık sınırlı, üç boyutlu, doğal konveksiyon problemidir. Kanatçık kalınlığı 1 mm'de tutularak doğal konveksiyonda ve silindirik koordinat sisteminde problem çözülmüştür. Kütle korunumu, momentum ve enerji denklemleri uygun sınır şartlan kullanılarak PHOENICS Sharware paket programı ile çözdürülmüştür. Çalışmanın sonunda, optimum kanat aralıkları bulunarak, sonuçlar literatürdeki deneysel çalışma ile karşılaştırılmış ve uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu : 625.25.00 Anahtar Kelimeler : Doğal Konveksiyon, Dairesel Kanat, Kanat Çapı, Kanat Aralığı Sayfa Adedi : 148 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şenol BAŞKAYA
Özet (Çeviri)
IV NUMERICAL ANALYSIS OF NATURAL CONVECTION HEAT TRANSFER FROM ANNULAR FINS ON A HORIZANTAL CYLINDER (M.Sc.Thesis) Sinan AKKUŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT Natural convection heat transfer from an annular fin on a horizantal cylinder was investigated numerically in this study. The aim of the study was to determine the effects of geometric parameters, fin height and fin spacing, and base to ambient temperature difference on the heat transfer performance of fin arrays, and to find optimum parameters that maximize the heat transfer rate. The problem is a three- dimensional natural convection phonemena with open boundaries, study, fin thickness was kept fixed at 1 mm and the problem was solved with cylindrical coordinat system. In this the equations of conservation of mass, momentum and energy were solved using adequate boundary conditions by means of PHOENICS Shareware. At result, optimum fin spacings were found and the numerical results obtained were compared with experimental results from the literature and it was shown that they are in good agreement. Science Code : 625.25.00 KeyWords : Natural Convection, Annular Fin, Fin Diameter, Fin Spacing Page Number 1 148 Adviser : Prof. Dr. Şenol BAŞKAYA