İnorganik membran üretimi
Production of inorganic membranes
- Tez No: 166017
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLŞEN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İNORGANİK MEMBRAN ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ALTINIŞIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada, hidrojen için seçici ve geçirgenliği yüksek bir kompozit membran eldesi amaçlanmıştır. Bu amaçla cam destek üzerine palladyum tabakası ELP (Electroless Plating) tekniği kullanılarak kaplanmıştır. Kaplama çalışmalarında hipofosfit ve Co(ll) kompleksleri indirgen olarak -kullanılmıştır. Hipofosfitin kullanıldığı kaplama çalışmaları, kaplama banyosundan helyum geçirilerek ve geçirilmeyerek yürütülmüştür. Hazırlanan tabakanın ve desteğin karakterizasyon çalışmaları XRF ve SEM analizleri ile yapılmıştır. XRF ve SEM analiz sonuçları indirgen olarak hipofosfit kullanılan kaplama çalışmalarının kobalt komplekslerinin kullanıldığı çalışmalara göre daha başarılı olduğunu göstermiştir. Hipofosfitli banyodan helyum geçirilerek elde edilen kaplamada Pd/Si oranı 4.6 olarak belirlenirken önemli miktarda P (yaklaşık %29) da tespit edilmiştir. Bu membrana ait SEM fotoğrafları kaplamanın yüzeyden 200 um derinliğe kadar etkidiğini ancak sıkı Pd tabakasının 15 (im civarında olduğunu göstermiştir. H2/N2 seçiciliğini belirlemek üzere hazırlanan membranlar ile geçirgenlik hız deneyleri yürütülmüştür. En yüksek H2/N2 seçicilik değeri 200°C'de ve hipofosfitli banyodan helyum geçirilerek elde edilen membranda belirlenmiştir. Bu membranda yaklaşık 7 olarak belirlenen H2/N2 seçiciliği helyum geçirilmeden elde edilen membranda yaklaşık 6olarak tespit edilmiştir. Kobalt kompleksli banyoda hazırlanan membranda H2/N2 seçiciliği 40°C'de yaklaşık 4.8 olarak belirlenmiştir. Sıcaklık artışı ile hidrojen geçirgenlik hız değerlerindeki düşüş yüzey difüzyonunun düşük sıcaklıklarda geçirgenlik hız değerlerine önemli katkısı ile açıklanmıştır. Bilim kodu : 600.10.09 Anahtar Kelimeler : Hidrojen, ELP(Electroless Plating), Palladyum Sayfa adedi : 84 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gülsen Doğu
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF INORGANIC MEMBRANES (M. Sc Thesis) Özlem ALTINIŞIK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2005 ABSTRACT In this study, production a composite membrane with high permeability and selectivity for hydrogen was aimed. For this purpose, a glass support was coated with a thin layer of palladium by ELP (Electroless Plating) technique. Hypophosphite and Co(ll) complexes were used as reducing agents in the plating studies. Plating studies with hypophosphite were carried out with and without helium flow through the plating bath. The characterization studies of palladium plated layer and support were performed by XRF and SEM analyses. SEM photographs and XRF results showed that plating studies in hypophosphite-based bath was much more successful than that in the Co(ll) complex-bath. Pd/Si ratio of coating was found as 4.6 and significant amount of P (29%) was also detected for the membrane prepared by using hypophosphite-based bath with helium flow. SEM photographs indicated impregnation of Pd into the substrate upto 200 urn but dense Pd layer was only about 15 urn thick. Permeation rate experiments were carried out with the composite membranes in order to determine H2/N2 selectivity. The highest selectivity of H2/N2 was obtained at 200°C for the membrane prepared in hypophosphite-bath with helium flow. The selectivity of H2/N2 was found as about 7 for this membrane, its value was around 6 for the membrane prepared in hypophosphite-bath without helium flow. The selectivity of H2/N2 atVI 40°C for membrane prepared in Co(ll) complex-bath was found to be about 4.8. The decrease of the permeation rate of hydrogen with increase in temperature was explained by the significant contribution of surface diffusion flow to permeation rates at low temperatures. Science Code : 600.10.09 Key Words : Hydrogen, Electroless Plating, Palladium Page Number : 84 Adviser.**. : Prof. Dr. Gülsen Doğu