SF6 gazlı devre kesicilerde ark modelinin incelenmesi
Investigation of arc model for SF6 circuit breaker
  1. Tez No: 166018
  2. Yazar: ABDİ KÖRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
HI SF6 GAZLI DEVRE KESİCİLERDE ARK MODELİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Abdi KORPINAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Matematiksel modellemeler, SF6 gazlı devre kesicilerin kesme performanslarının tahmin edilebilmesi için geliştirilmiştir. Burada modelleme için Cassie-mayr denklemleri geliştirilmiştir. Bu model devre kesiciler için kesme yeteneğini belirlenmesinde kullanılmaktadır, çünkü modelleme sayesinde akım sıfırının öncesi ve sonrası dikkate alınmaktadır. Burada modelin temeli ve yapısı anlatılmıştır. Modelleme daha sonra Matlab Simulink PSB yerleştirilmiştir. Cassie-mayr modeli 4 sabit parametre değerinden oluşmaktadır. Bu parametreler kesiciden kesiciye ve devreye göre değişebilmektedir. Bu tezin amacı matlab yardımıyla en uygun parametrelerin elde edilmesi ve kesicilerin ark performansının incelenmesidir. Bilim Kodu :916 Anahtar Kelimeler : Ark Model, Cassie-Mayr Denklemi, Sf6 Gazlı Kesici Sayfa Adedi :88 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.M.Sezai DİNÇER
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF ARC MODEL FOR SF6 CIRCUIT BREAKER (M.Sc. Thesis) Abdi KORPINAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT A mathematical model has been developed for predicting the performance of Sf6 circuit breaker. The proposed model was developed from modification of the classical Mayr and Cassie equation. The model can be used to determine the current interruption capability of the circuit breaker because it takes into account pre and post current -zero conditions. The theoretical basis and the structure of the model are described. The model has been test implemented in the Matlab Simulink Power System Blockset. The cassie-mayr model has four constant parameters, which changes according to the device (interrupter) and external circuit conditions. This thesis aims to developed a beter parameter which is based on the matlab and investigation of arc for SF6 high voltage circuit breaker. Science Code :916 Key Words : Arc model, Cassie -mayr equation, Sf6 circuit breaker Page Number :88 Adviser :Prof.Dr. M.Sezai DINCER