Kayseri tarihi kent dokusunda geleneksel donatı elemanlarının saptanması üzerine bir araştırma
A Research on the traditional design elements in the historical town of Kayseri
- Tez No: 16602
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT E. YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAYSERİ TARİHİ KENT DOKUSUNDA GELENEKSEL DONATI ELEMANLARININ SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Serap DEVELİOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Murat E.YAZGAN 1991, Sayfa: 184 Jüri: Doç. Dr. Murat E.YAZGAN Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof.Dr. Ay sel BAYRAKTAR Toplumların yaşam biçimleri, istekleri, birbirle rinden etkilenmeleri ve ekonomik yapıları kent yapısını oluşturmaktadır. Kentler geçmişte ve gelecekteki toplumun özelliklerini, kültürlerini yansıtırlar. Dolayısıyla da tarihi kentlerin geleceğe aktarılması, korunması gerek lidir. Oldukça ilginç tarihi yapısı ile Kayseri kenti önemli bir yerleşimdir. Kentte baskılara karşı ayakta ka labilme çabası veren tarihi çevre korunmalı ve korunurken de kullanımla birlikte değerlendirilmelidir. Bu tez çalışmasında Kayseri tarihi kent dokusunda, işlevsel ve estetik değerler açısından çok önemli yeri olan donatı elemanlarının; tespiti ve bu elemanların ye niden kullanımı, tarihi dokuda değerlendirilmesi ve turizm açısından etkili olabilecek olanaklar araştırıl mıştır. Tarihi dokuda önemli olan donatı elemanları gerçek özelliklerine göre yeniden onarılmaları ya da yeni işlev ler kazandırılarak kullanıma açılmaları gereği vurgulan-IV mıştır. Her bir donatı elemanı kentin tarihi bütününün bir parçası olarak ele alınmış ve buna göre çevre düzen lemeleri açısından öneriler getirilmiştir. Öte yandan kentte tarihi çevre bölge ve ülke tu rizmi için önemli katkıda bulunabilecek potansiyel bir kaynaktır. Bu açıdan kentin geleneksel tarihi dokusunun turizme açılması hem Kayseri hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Kayseri, Tarihi doku, Donatı elemanı, Koruma.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE TRADITIONAL DESIGN ELEMENTS IN THE HISTORICAL TOWN OF KAYSERİ Serap DEVELİOĞLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof.Murat E.YAZGAN 1991, Page: 184 Jury : Assoc. Prof.Murat E.YAZGAN Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof.Dr. Aysel BAYRAKTAR; Life styles, desires, mutual influences and econo mical situations of societies constitute the structure of a city. As cities reflect the past and future characte ristics and cultures of societies, historical cities should be preserved. With its quite interesting historical character, the city of Kayseri is an important settlement. Histori cal environment, which struggles to survive against all pressures, should be preserved and put into use as well. In this thesis the texture, reuse, use in the historical texture and any possibilities that could be effective from the tourism point of view of street furni tures (design elements) which have a very important place in terms of functional and aesthetical values, in the historical charater of Kayseri It has been emphasized that street furnitures which are important in historical texture should be restored by considering its authentic characteristics orVI should be put into use by providing them with new functions. Each street elements has been taken as a part of the historical wholeness and suggestions has been made by considering the environmental planning. On the other hand, historical environment of the city as a potential area which could contribute to tourism in the nearby region and in the country as well. From this point of view, introduction of the city's traditional historical texture to tourism will contribute to the economy of Kayseri and of Turkey. KEYWORDS: Kayseri, Historical texture, Street furniture (design element), Conservation.