Kayseri-Talas, Ali Sait Paşa ve Kazım Paşa sokakları geleneksel yerleşim dokusunun analizi, değerlendirilmesi ve koruma geliştirme önerisi
The Analysis and evaluation of Talas, Ali Sait Paşa and Kazım Paşa streets and the preservation/ rehabilitation proposals for the traditional settlement
- Tez No: 126111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Çalışmanın amacı; Kayseri -Talaş İlçesi Ali Sait Paşa ve Kazım Paşa Sokakları geleneksel dokusunda yok olmaya yüz tutmuş mimari ve çevresel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için koruma geliştirme önerileri oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan tez; giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde Talaş' in genel analizi, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümde Ali Sait Paşa ve Kazım Paşa Sokaklarının ayrıntılı analizi ve değerlendirilmesi yapılarak kent ve sokakların barındırdığı değerler ve sorunlar ortaya konmuştur. Altıncı bölümde ise; bütün analiz ve değerlendirme çalışmalarının sentezlenmesi suretiyle Talaş Tarihi Sit Alanı içerisinde özellikli ve öncelikli bir koruma alt bölgesi olan Ali Sait Paşa ve Kazım Paşa T.C. YÜKSEKÖĞRETİ M KURULU DSokakları için fiziksel, işlevsel ve sosyal bazda ayrıntılı koruma önerileri geliştirilmiştir. : Anahtar Kelimeler : Kayseri, Talaş, Ali Sait Paşa, Kazım Paşa Analiz, Değerlendirme, Koruma, Restorasyon
Özet (Çeviri)
The thesis issued on Talas, a town of Kayseri. The aim of the study is to establish the preservation / rehabilitation proposals for Ali Sait Paşa and Kazım Paşa streets. For this purpose the existing physical, environmental and sociol conditions are detailly analysed and evaluated. Finally the general and specific preservation and rehabilitation possibilities for the mentioned streets. The study comprises seven chapters, including the introduction and the conclusion. In the second chapter the general characteristics of Talas are analysed. In the third, fourth and the fifth chapters Ali Sait Paşa and Kazım Paşa streets are detailly analysed and evaluated to set the values and problems of the streets. In the sixth chapter, detailled physical functional and social proposals in environmental and building scale are established.Key Words Kayseri, Talaş, Ali Sait Paşa, Kazım Paşa Analysis, Evaluation, Preservation, Restoration,