Antalya kıyı bandında yer alan turizm yatırım alanlarının çevre üzerine etkisi
The Environmental effects of touristic invesment sites situated in the coastal band of Antalya
  1. Tez No: 16603
  2. Yazar: NESRİN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN MEMLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi *. ANTALYA KIYI BANDINDA YERALAN TURİZM YATIRIM ALANLARININ ÇEVRE ÜZERİM ETKİLERİ NESRİN EİDAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Yalçın MEîJLUK 1991, sayfa : 242 JURÎ t Prof.Dr. Yal çın MEMLUK Prof.Dr, Sevil ALTAN Doç.Dr Oğuz YILMAZ Bu araştırma, özellikle doğal, tarihi zenginlikleri ve elverişli iklimiyle turizm sanayinin yoğun kullanım alanı olan Antalya Kıyı bandında yer alan turistik yatırım alanlarının söz konusu ölen etkileşimini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Türkiye'de ve Dünya' daki Kıyı tanımlamalarına değişik disiplinler yönünden yaklaşılmış ve kıya. kullanımına ilişkin değişkenlikler belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca kıyı kullanımlarının Dünya' da ve Türkiye'de ne biçimde hukuksal düzenleme içinde yer aldıklarıIV hususu incelenmiştir. Araştırma alanının genel yapısı, doğal yapı, nüfus ve sosyo-ekonomik yapı ve alan kullanımı alt başlıkları, detay başlıklara ayrılmış ve çeşitli kaynakla ra dayanılarak incelenmiştir. Araştırmada son olarak bu yapı içinde mevcut olan kullanımları ortaya konulmuş daha sonra bu kullanımların turizm ve sanayii ile olan ilişkileri incelenmiştir. Araştırma sonunda Antalya kıyı bandındaki yoğun kullanımın olası sonuçları anlatılmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlar incelenen değerler yönünden Turizm sektörünün bölge açısın dan olumsuz özellikler taşıdığını, bu nedenle bazı önlemler alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. AHAHTAR KELİMELER : Çevre, Kıyı, Antalya, Turizm, Yatırım alanları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis The environmental effects of touristic invesment sites situated in the coastal band of Antalya NESRİN FİDAN Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture 1991, Page 242 JURRY ^ _,.. n Pro f. Dr, l alç in KE'/JLTjT;.. Prof,Dre3evil 4LTAN AG!3OC,Prof.Dr.0/;us YILMA 2 This research has been concentrated especially on the interactions in question of touristic invesmen sites situated in the coastal band of Antalya. It's natural and historical resources with its' suitable cli mate makes Antalya a capital intensive region for tourism industry. In the research a new approach has been put forward for the description of coastal areas made byVI different disciplines both in Türkiye and abroad and different means of coastal area planning has been ve rified. Also the legal arrangement of such coastal a- rea planning both in Türkiye and abroad has been in vestigated. The subheadings such as general and natural structure of the site, population and social-economic structure and site planning has been separated into detailer headings and investigated there off by virtue of different references. In the last part of the research the existing general usage of coastal band has been verified and from that the relation between this usage with industry and tourism has been investigated. At the and of this research possible effects of concentrated usage of Antalya coastral band has been tried to explain. According to the investigated costraints the results from this research approves that the tourism in dustry has got negative affects on the region and far this reason necessary measures should be taken immediately. KSY WORDS : Environment, Coastral band, Antalya, tourism, touristic invesment sites.