Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus türüne ait suşların bazı probiyotik özelliklerinin belirlenmesi ve tutuklamanın bu özellikler üzerine etkisi
Determination of some probiotic properties of Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus strains and effect of immobilization on these properties
- Tez No: 166056
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, köy yoğurtlarından izole ©dilen Lactobacillus delbrueckii Söbsp. bulgaricus türüne ait suşlann probiyotik, starter özellikleri ve tutuklamanın bu özellikler üzerine etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Toplam 23L.subsp. bulgaricus susunun laktik asit üretimleri ve antimikrobiyaf aktiviteleri belirlenmiştir. Suşiann laktik asit üretimieri 0,03-0,1 g/L arasında bulunmuştur. Laktik asit üretimi düşük, orta ve yüksek değerde 4 susun D-LDH enzim aktiviteleri 0563-1,54 fimoi, dk./mg, toplam lakta! dehidrogenaz enzim aktiviteieri ise 1,51-3,69 p.mol. dk./mg arasında belirlenmiştir. Antimikrobiyal aktivite sonuçlarına göre L.türüne ait suşlann % 91 'I A. 106 üzerine, % 87'sî P.ATCCözerine, % 87!sînin Y.ATCC 1501 üzerine, %S. 171 üzerine, % 651 B.863 suşy üzerine,M, NRLL-B 4375 suşy üzerine, % 48'i S.ATCC¥6 % 43'ü E. coli ATCC 11230 susu üzerine inhibisyon etkisi göstermiştir. Asit üretimleri, EPS üretimleri ve antsmikrobiyai aktivite sonuçlarına göre seçilen 4 susun asit ve safra dirençiiiîkieri belirlenmiştir. Asîtliğe en direnci! olan sus L.subsp. buigaricus 33 iken, en dirençsiz syş ise L. deibrueckii subsp,22 olarakIV belirlenmiştir. Yine bu 4 susun, %053 lük safra tuzuna dirençliükieri % 28,6- % 35,7 değerleri arasında bulunmuştur. Bu suşiar arasında safra tuzuna karşı en dirençli olanı L. delbruckii subsp. buigahcus B3S dür. Probiyotîk olarak önemli özelliklere sahip olan L. delbruckii subsp. bulgaricus B3 susu tutuklama çalışmalarında kullanılmıştır. Tutuklanarak +4 °C saklanan hücrelerin canlılıklarında ilk 15 gün bir düşme gözlenmemiştir. 15 günden sonra düşüşler başlamıştır. Tutuklanan hücrelerin asit üretimleri île tutuklanmayan hücrelerin asit üretimleri arasında belirgin bir farklılık gözlenmemiştir. Fakat EPS üretimlerine bakıldığında tutuklanan hücrelerin tutuklanmayan hücrelere kıyasla daha az EPS ürettikleri belirlenmiştir. Tutuklanan hücrelerde belirgin bir şekilde safra tuzunun değişik konsantrasyonlarına karşı direncin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Yine penisiiin-G ve nişin gibi öldürücü maddelere karşı tutuklanan hücrelerde çok önemli bir direnç gözlenmiştir. Tutuklanan ve tutuklanmayan hücrelerin B. cereus RSKK 863, P. aeroginosa ATCC 29212 we E. coli ATCC 11230 test bakterileri üzerine inhîbisyon etkilerinde bir fark gözlenmemiştir. Tutuklamanın probiyotik we starter özellikler üzerine olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Bilim kodu : 216 Anahtar Kelimeler : Probiyotîkler, Lactobacillus delbrueckü subsp. buigaricus, EPS, laktik asit, asit dirançliliği, safra dlrençliiiği, antimîkrobîya! aktivite, tutuklama Sayfa Adedi : 99 Tez Yöneticisi : Prof, Dr. Beima ASLIM
Özet (Çeviri)
in the study, ît has been targetted to determine the some probiotic ana starter features of Lactobacülus deibrueckii subsp. bulgaricus strains, isolated from hand-made yoghurt, and the effects of immobilization on these features. ît has been determined antimîcrobîal activity and the production of iactic acid of 23 L deibrueckii subsp. bulgaricus strains. The amount of Sactîc acid, determined by enzyrnatsc method, was found between 0.03-0.1 g/L. The enzymatîc activity of D-LDH determined between 0.63-1.54 jnmol. dk./mg, total lactat dehydrogenaze was determined between 1.51-3,69 \ono\. dk./mg of 4 strains that produce low, medium and high amount of Sactic acid. L. deibrueckii sybsp. bulgaricus strains had an inhibitory effect on the 91% of A, hydrophiia 106 strain, on the 87% R aerog/nosa ATCC 29212 strairt, on the 87% Y, enterocolitica ATCC 1501 straios on the 83% S.RSKK 171 straln, on the 65% B, cereus RSKK 863 strain. 57% M, luteus NRLL-B 4375 strain, strain, on the 48% S. aureus ATCCstraîn and on the 43% E. co/ı" ATCC 11230 straîn. After this point, because of acıd and EPS production and antimîcrobial effect. 4 straîns were seîected to use for other stüdies. lî has been determined the resistance against low acidity and bile salts of these 4 strains. it has been determined that thevi acidity and biie saits of these 4 strasns. it has beeo determined that the most resistance strain against low acidiîy is L. delbnıeckii subsp. buigaricus B3 and îheresistance strain is L. deibrueckii subsp. buigaricus 22. The resistance against 0.3 % bile salt was found between 23.6 %-35.7 % and L. deibrueckii stıbsp. buigaricus B3 was the most resistance strain agaînsî bile salt. For immmobîSizatîon, L. deibrueckii subsp. buigaricus B3 straîn that has important probiotsc propertîes was used. Oy ring first 15 days, it has not seers a decrease of viabiiîty of the îrnmobîiîzed ceils whîch were stored at +4 °C, Bot after these 15 days, a decrease of viabilîty of the immobilized çeliş was started to determirte. St has notany difference between the productîons of Sactic acîd made by imrnobiiîzed çeliş and made by free çeliş. But it has been determined difference between the production of EPS made by immobiİEzed ceiis and roade by free çeliş. At îmmobîiîzed ceils, it has been determined clear resistance against variety concenîration of bile salt Aiso, this ciear resistance was obtained against peniciiiin-G and nişin. For both immobifîzed and free ceffs, there not any difference antimîcrobial effect agaînst B.RSKK 863S P.ATCC and E. coli ATCC 11230 strains. it has been determined that imınobilization has positive effects on probiotic and starter properties. Selence code : 216 Keywords : Probiotîcs,subsp. buigaricus, EPS, iactîc acîd, resistance against iow acidîty and bile salt, antîmicrobia! effect, Immobîilzatiort Page Number : 99 Advises: Prof Dr. Belma ASLIM