Güç katsayısı düzeltici devrenin kayan kip yöntemi ile denetimi
Sliding mode control of a power factor correction circuit
  1. Tez No: 166057
  2. Yazar: ENGİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İÜ GÜÇ KATSAYISI DÜZELTİCİ DEVRENİN KAYAN KİP YÖNTEMİ İLE DENETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Engin ÇİFTÇİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada tek fazlı voltaj yükselten ön regülatör devresinin kayan kipli denetimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada voltaj yfıkseltic' devresi güç katsayısı düzelticisi olarak kullanılmıştır. Devrenin denetiminde, çıkış geriliminin düzenlenmesi sağlanırken aynı zamanda güç katsayısının bir değerime yakın olmasını sağlayan çok katlı denetleme yapısı kullanılmıştır. Çıkış geriliminin dinamiğinin anahtarlama sıklığı ile karşılaştırıldığında yavaş olması sebebiyle gerilim denetiminde doğrusal bir denetleyici kullanılmıştır. Dönüştürücünün anahtarlaması, durum uzay ortalaması yöntemine dayalı kayan kipli denetim ile gerçekleştirilmiştir. Durum uzayı ortalaması yöntemi, kayan kipli denetimin iç özelliğinden kaynaklanan değişken anahtarlama sıklığını ve çatırdama olgusunu ortadan kaldırmak için kullanılmıştır. Önerilen denetleme yöntemi, MATLAB/Simuîink programı ile elde edilen benzetim sonuçları ve deneysel sonuçlar ile doğrulanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Güç Faktörü Düzeltimi, Kayan Kipli Denetim. Yrd. Doç. Dr. İres İSKENDER
Özet (Çeviri)
IV SLIDING MODE CONTROL OF A POWER FACTOR CORRECTION CIRCUIT (M.Sc. Thesis) Engin ÇİFTÇİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In this work, the sliding mode control of a single-phase bridge boost type pre- regulaior is developed. The boost rectifier is used to obtain unity power factor in the study. A cascade control scheme is applied to the converter for regulating the output voltage while maintaining the converter near unity power factor. Considering the high switching frequency and comparatively slow dynamics of the output voltage a linear controller is used for the voltage regulation. The switching of the converter is controlled by sliding mode control based on state space averaging technique. The reason of using space averaging method is to eliminate the chattering phenomenon and the variable switching frequency which is an inherent property of the sliding mode control. Proposed control structure is verified by both MATLAB/Simuiink simulation and experimental results. Science Code Key Words Page Number Adviser Power Factor Correction, Sliding Mode Control. Assist Prof. Dr. İres İSKENDER