Mobilya ve iç mekanın estetik değerlendirilmesinde birlik kavramı
The concept of unity in aesthetic evaluation of furniture and interior
  1. Tez No: 166063
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇAĞRI KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
MOBİLYA VE İÇ MEKÂNIN ESTETİK DEĞERLENDİRMESİNDE BİRLİK KAVRAMI (Yüksek Lisans Tezi) Ertuğrul Çağrı KORKMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Birlik; felsefe, estetik, sanat tarihi, temel sanat eğitimi, mimarlık eğitimi gibi alanlarda kullanılan temel kavramlar arasında yer almış olan, uzun bir geçmişe ve öneme sahip bir kavramdır. Anılan bu alanlarda, birbiri ile tutarlı ve açık olmayan, çeşitli birlik tanımlan mevcut olduğundan, birlik kavramından verimli bir şekilde yararlanılmasını zorlaştıran bir kavram karmaşası söz konusudur. Öncelikle, bu alanlar arasında ortak ve bilimsel bir alt yapı oluşturabilmek amacıyla, birlik kavramının, karıştırıldığı diğer kavramlardan ayıklanması ve ölçütlerinin belirlenmesi gerekmiştir. Çalışma boyunca birlik kavramı, mobilya ve iç mimarî ile ilgili örnekler ağırlıklı olmak üzere, farklı sanat alanlarında incelemeye çalışılmıştır. Bilim Kodu : 711 Anahtar Kelimeler : Birlik, mobilya tasarımı, estetik, temel tasarım, sanat Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Musa ATAR
Özet (Çeviri)
11 THE CONCEPT OF UNITY IN AESTHETIC EVALUATION OF FURNITURE AND INTERIOR (Master of Science Thesis) Ertuğrul Çağrı KORKMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Unity have taken an important place in basic concepts which are used in philosophy, aesthetic, history of art, basic design, architectural education for a long time. But, definitions of unity in these branches are unclear and various. Thus, this situation has caused a confusion of concept and has obstructed to benefit from concept of unity. At first, a scientific and common substructure for concept of unity among these branches has been tried to constitute and criteria of concept of unity have been tried to determine. Throughout the work, examples which concerned with both general of art and especially furniture and interior places have been used. Science Code : 711 Key Words : Unity, furniture design, aesthetic, basic design, art Page Number : 111 Adviser : Ass. Prof. Dr. Musa ATAR