Homojen olmayan varyans altında varyans analizi için bir aşamalı ve iki aşamalı yöntemler
Single-stage and two-stage methods for analysis of variance under heteroscedasticity
- Tez No: 166064
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
m HOMOJEN OLMAYAN VARYANS ALTINDA VARYANS ANALİZİ İÇİN BİR AŞAMALI VE İKİ AŞAMALI YÖNTEMLER (Yüksek Lisans Tezi) Özlem TUNCER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2005 ÖZET Varyans analizi problemlerinde kullanılan geleneksel F testi normallik, bağımsızlık ve homojen hata varyanslılığı varsayımlarının sağlanmasını gerektirir. Varsayımlar sağlanmadığı zaman F testinin kullanılması önerilmemektedir. Bu durumlarda F testine alternatif yöntemler önerilmiştir. Veri dönüşümleri, Parametrik olmayan testler, Bir Aşamalı ve İki Aşamalı yöntemler varsayımlar sağlanmadığı zaman önerilen yöntemlerdendir. Bu çalışmada Chen ve Chen (1998) tarafından önerilen 'Bir Aşamalı Yöntem' ve Bishop ve Dudewicz (1978) tarafından önerilen 'İki Aşamalı Yöntem' tanıtılmıştır. İkinci bölümde 'Bir Aşamalı Yöntem', Üçüncü bölümde 'İki Aşamalı Yöntem', Dördüncü bölümde Bir Aşamalı yöntem ile İki Aşamalı yöntemin karşılaştırılması ve sonuçları, Beşinci bölümde ise Bir Aşamalı yöntemin simülasyon programı kullanılarak türetilmiş veri ile uygulaması yapılmıştır. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler : Homojen Olmayan Varyans, Tek-yönlü ANOVA, İki-yönlü ANOVA. Sayfa Adedi : 64 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
IV SINGLE-STAGE AND TWO-STAGE METHODS FOR ANALYSIS OF VARIANCE UNDER HETEROSCEDASTICITY (M.Sc.Thesis) Özlem TUNCER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY August 2005 ABSTRACT Usual F - test used in ANOVA problems requires the assumptions of normality, independence and homogeneous of the error variances. When these assumptions are not supplied, it is not suggested to use F - test In these cases alternative methods are recommended for F - test. Transformations of the data, Nonparametric tests, Single - stage method and Two-stage method are these methods. In this study, Single - stage method offered by Chen and Chen (1998) and Two - stage method offered by Bishop and Dudewicz (1978) are described. In second chapter Single - stage method, in third chapter Two - stage method, in fourth chapter results of comparing with Single - stage methods and Two-stage method and in fifth chapter, the application of Single - stage method is made with data derived from simulation program. Science Code : 212 Key Words : Heteroscedasticity, One-way Layout, Two-way Layout. Page Number : 64 Adviser : Prof.Dr. Hamza GAMGAM