F(G) kozmolojisinde evrim ve bağ denklemleri
Evolution and constraint equations in F(G) cosmologies
  1. Tez No: 712525
  2. Yazar: NURŞAH KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN GÜDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amacımız, F(G) ile değiştirilmiş gravitasyon teorilerinde kozmolojik evriminin Genel Rölativite teorisinin Standart Kozmolojisine göre, ne türlü değişiklikler ve farklılıklar getirdiğinin belirlenmesidir. Rab ve Rabcd sırasıyla Ricci ve Riemann eğrilik tansörleri ve R'de Ricci eğrilik skaleri cinsinden G, G = R2 4Rab Rab + Rabcd Rabcd biçiminde tanımlı Gauss-Bonnet terimi olmak üzere yüksek mertebeden gravitasyon teorileri sınıfına ait F(G)-gravite teorisini göz önüne alacağız. Efektif akışkan tasvirini kullanarak bu F(G) - kozmolojisine konvansiyonel Rölativist Kozmolojinin (1+3) Kovaryant ve Tetrad formalizmi kullanarak evrim ve bağ denklemlerine genelleştireceğiz. Bu uğraş için eşyönlü FLRW modellerini göz önüne alacağız.
Özet (Çeviri)
Our aim is to determine what kind of changes and differences the cosmological evolution of the F(G) modified gravitational theories bring with respect to the Standard Cosmology of the General Relativity theory. We will consider the F(G)-gravity theory, which belongs to the class of higher order gravitational theories, with Rab and Rabcd being the Ricci and Riemann curvature tensors, respectively and the Gauss-Bonnet term defined in the form of G , G = R2 4Rab Rab + Rabcd Rabcd in R in terms of the the Ricci curvature scalar. Using the effective fluid description, we will generalize this F(G) cosmology to the evolution and bond equations using the covariant and Tetrad Formalism of Conventional Relativist Cosmology (1+3). For this challenge, we will consider isotropic FLRW models.