Endüstriyel veri iletişiminde TCP/IP uygulaması
A TCP/IP application in industrial communications
- Tez No: 166172
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALMAN KURTULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Endüstriyel veri iletişiminde TCP/IP uygulaması adlı bu tezde, Siemens S7 PLCTer ile Ethernet üzerinden haberleşme olanakları incelenmiş, bu haberleşmenin Endüstriyel Otomasyonda yaygın olarak kullanılan seri haberleşme protokollerine göre avantajları üzerinde durulmuştur. Endüstriyel otomasyon alanında daha yaygm kullanım için Ethernet' in yapısından kaynaklanan birtakım dezavantajları ortadan kaldırmak için protokoller üzerinde yapılan çalışmalar halen devam etmektedir, bu alana yönelik protokoller de protokoller kısmında tamtılmaktadır. İkinci aşamada Ethernet üzerinden haberleşmeyi sağlayan soket programla incelenmiştir, bu bölümde Windows işletim sisteminin soket programlama ara yüzü winsock.dll ve kullanımı açıklanmaktadır. Son olarak Ethernet'in açık protokollerinden yararlanılarak visual basic programlama dili ile bir program oluşturulmuştur. Bu programın amacı TCP/IP üzerinden herhangi özel bir yazılım veya donanım kullanmadan standart programlama gereçleri ile bir PLC'nin hafıza ve giriş/çıkış alanlarına nasıl ulaşılacağım göstermek ve bir anlamda düşük maliyetli bir İnsan Makine Ara yüzü yazılımının temellerini oluşturmaktır. Bu örnek programın alt yapısı kullanılarak daha geniş çaplı programlar oluşturmak mümkündür, örnek program haberleşeme protokolünün genel yapısını ve çalışma mekanizmasını gösterir niteliktedir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis called a TCP/IP application in industrial communications, Ethernet communication capabilities of Siemens S7 PLC's are studied and the advantage against the serial communication, which is commonly used in Industrial Automation, is discussed. For a more common use of the Ethernet in industrial automation sector recent researches are made to avoid the disadvantages of the Ethernet protocols. These protocols for industrial automation are also described in the related chapter called Protocols. In the following section, socket programming, which serves programming programs supporting Ethernet communication, is introduced. In this section winsock.dll, the Ethernet programming API for Windows operating system is explained. At last, a software is developed using the open protocols of Ethernet. This software's goal is to communicate with the PLC over TCP/IP without any additional software and hardware support, and to show how to read and write the memory and the I/O areas of the PLC. This software can also be the basis of a low cost HMI (Human Machine Interface) system. It is possible to use this example programs' structure to form a more detailed industrial program. The example shows the protocol details and its working mechanism.