Türkiye elektrik piyasası ve elektronik ticaret
Türkiye's electricity market and electronic commerce
  1. Tez No: 166171
  2. Yazar: ATİLLA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
TÜRKİYE ELEKTRİK PİYASASI VE ELEKTRONİK TİCARET ÖZET Bu çalışmada elektrik piyasası, elektrik piyasasının Türkiye'deki uygulanışı ve bu uygulamanın elektronik ticaret ile beraber yürütülmesi sonucu piyasaya sağlayacağı katkılar anlatılmıştır. Elektrik piyasasında, piyasa verimliliği ve tam rekabeti sağlamanın amacı son kullanıcıya kaliteli ve ucuz elektrik enerjisi sağlamaktır. Elektrik genel mal özelliklerinden farklı olarak depolanamama özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı anlık üretim ve tüketim gerektiren bir piyasadır. Anlık üretim ve tüketim de gerçek zamanlı işletme ve güç sisteminin tam otomasyonu ihtiyacım doğurmuştur.. Gerçek zamanlı işletme için günümüz teknolojileriyle en uygun ortam elektronik ticaret ortamıdır. Türkiye elektrik piyasasında elektronik ticaretin bugünkü durumu değerlendirilmiş ve iyileştirme için öneriler getirilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
Türkiye electricity market and electronic commerce ABSTRACT Electricity market, application of electricity market in Turkey and the electronic commerce to improve electricity market efficiency has been discussed. The idea behind providing market efficiency and perfect competition, isto supply electrical energy to the customers within the standards and with a cheap price. The difference of electricity from conventional good is the non-storable behaviour of electricity. This characteristic forces instantaneous production and consumption of the electricity. Instantaneous production and consumption require real time system operation and full automation of power system. In today's technology, electronic commerce is the best platform for the real time operation of power systems. The state of electronic commerce in Turkish electricity market has been discussed. In addition, some suggestions to improve die operation of Turkish electricity market are also stated. xn