Uyarlanır ileri beslemeli kuvvetlendirici tasarımı
Adaptive feedforward amplifier design
- Tez No: 166194
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PALAMUTÇUOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
UYARLANIR İLERİ BESLEMELİ KUVVETLENDİRİCİ TASARIMI ÖZET 20. yüzyılın ikinci yansında, iletişim sistemleri muazzam gelişme gösterdi. Havadan iletilen çok az sayıdaki TV kanallarından kablolu TV yada uydu aracılığyla yayılan yüzlerce TV kanallarına. Hemen hemen sadece özel profesyonel kullanım için olan 'walkie talkie'ler üzerinde yapılan basit bilgi değiş tokuşundan herkes tarafından kullanılan modern cep telefonlarına. Basit verilerin üzerinde yazdırıldığı gürültülü ve yavaş teleks makinalarından faks makinesine ve elektronik postaya. Oyunun şimdiki adı kapasite ve hız. Günümüzde sayısal işleme, iletilmek istenen bilgi üzerindeki hemen hemen tüm fazlalıkları sıyırıp atabilmeyi mümkün kılmaktadır ve böylelikle kapasiteyi arttırmaktadır. Bununla birlikte, bilindiği üzere iletişim kanalının en yüksek kapasitesi frekans, band genişliği ve işaret gürültü oram tarafından sınırlanmaktadır. Modern sistemlerde, band genişliği verimi karmaşık modülasyonlar kullanılarak arttırılır. Bu tip modülasyonlar yüksek doğrusallıkta kuvvetlendiriciler kullanan yüksek doğruluk düzeyine sahip vericileri gerektirir. Maalesef doğrusallık, genellikle çok zayıf elektriksel verimlilik, yüksek maliyet ve düşük güvenilirlik manasına gelmektedir. Bu sorun ilk olarak yüksek kapasiteli eşeksenli kablo telefon sistemleri üzerinde çalışan mühendisler tarafından ele alınmıştır. Geri besleme, ön bozma ve ileri besleme gibi doğrusallaştırma teknikleri bu zorlukların üstesinden gelmek için geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, ilk olarak doğrusallığın öneminin bir iletişim sistemi için ne olduğu açıklanmıştır. İkinci olarak, güç kuvvetlendiricilerinin tasarım isterleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra geri besleme, ön bozma ve ileri beslemeyi içeren doğrusallaştırma teknikleri gözden geçilmiştir ve uyarlanır ileri besleme sistemleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Analizin sonuçlan 5.8 GHz'lik bir uygulama için uyarlanır ileri besleme kuvvetlendirici tasarımıyla benzetim olarak yapılmıştır. x
Özet (Çeviri)
ADAPTIVE FEEDFORWARD AMPLIFIER DESIGN SUMMARY Communication systems have gone forward greatly in the second half of the 20th century. From the very few TV channels transmitted over the air to the hundreds of channels available via cable or satellites. From the simple information exchanged on 'walkie talkies' for almost only exclusive professional usage, to modern cellular telephones for everybody. From simple data being printed on noisy and slow teletype writers, to faxes and to electronic mail. The name of the game is now capacity and speed. Today digital processing makes it possible to strip down almost all redundancy from the information transmitted and thereby increase capacity. However, it is known that the ultimate capacity of a communication channel is limited by frequency, bandwidth and signal-to-noise ratio. In modern systems, complex modulations are being used to increase the efficiency of bandwidth. These types of modulations require high fidelity transmitters using highly linear amplifiers. Unfortunately, linearity usually means very poor electrical efficiency, high cost and low reliability. This problem has first been tackled by the engineers working on high capacity coaxial cable telephone systems. Linearization techniques such as feedback, predistortion and feedforward are developed to overcome these difficulties. In this thesis, firstly, it is explained what the importance of linearity is for a communication system. Secondly, the information about design requirements of power amplifiers is given. Then, the linearization techniques including feedback, predistortion and feedforward overviewed and adaptive feedforward systems studied and analyzed in detail. The outcome of the analysis is simulated by designing of an adaptive feedforward amplifier for a 5.8 GHz application. XI