Video yavaşlatma
Video slow-motion
- Tez No: 166193
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH PAZARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VİDEO YAVAŞLATMA ÖZET Bu tez çalışması kapsamında, Faz Korelasyonu ve Blok Eşleme yöntemi ile araya resim sentezlenerek video yavaşlatma gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen algoritma, çekilmiş olan video görüntülerini alarak, Faz Korelasyonu yöntemi hareket vektörlerini bulduktan sonra, sahne içerisindeki nesnenin olması gerektiği yeri kestiriyor. Daha sonra nesneye ait pikseller, atanmış olan hareket vektörleri boyunca hareket ettirilerek ara resimde olması gereken yere getiriliyor ve bazı oluşan sorunlar çözülerek resim sayısı, sentezleme yolu ile arttırılmış olunuyor. Algoritma resim sentezleme sırasında, oluşan boşlukların doldurulması, hatalı vektörlerin bulunması ve piksel altı vektör ötelemelerinin nasıl yapılması gerektiği gibi konularında görüntü yavaşlatma sorunlarına çözümler getirilmiştir. Yapılan deneme görüntü yavaşlatmaları iki, dört ve sekiz kat yavaşlatma olarak denenmiş ve yapılan deneme video yavaşlatmalar sonucunda, geliştirilmiş olan algoritmanın farklı hareket ve görüntü tiplerinde başarılı sonuçlar çıkardığı görülmüştür. vı
Özet (Çeviri)
VİDEO SLOW-MOTION SÜMMARY in this thesis a video slow-motion technique is proposed. The algorithm uses Phase correlation and Block Matching Algorithm to find the motion vectors. The algorithm uses these motion vectors and estimates the point where the pixels of the original frames should be. Then it creates a middle frame between the original frames to create a scene which includes the mid-point of the motion. The algorithm also solves problems such as, blank pixels which is not pointed by any motion vectors, sub-pixel motion vectors which is created by dividing the motion vectors ete. The levels of slow-motion are selected as 2x, 4x and 8x. The test videos includes different types of motions and objects and the algorithm produced good video quality slow-motion. vii