Ev pansiyonculuğunun sosyo-kültürel ve ekonomik profili
Socio-cultural and economic profile of quest-house running
- Tez No: 16621
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, ev pansiyonculuğunun sosyo-kültürel ve ekonomik profilini belirlemek amacı ile Edremit Körfezi 'ndeki Altınoluk, Akçay, Ören ve Ayvalık yerleşme noktalarında 190 denek üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alınan yerleşme noktalarında çekirdek aile tipi daha yaygın olup {% 78.95), aynı konutta oturan ortalama birey sayısı 3.31-0.09'dur. Ev pansiyonları çoğunlukla kadınlar tarafından yönetilmektedir (% 83.16). Ev pansiyonlarını yöneten kadınlar ortalama 46.27-0.74, erkekler 49.91-1.51 yaşındadırlar. Ev pansiyonlarını yöneten kadınlar daha çok okuryazar-ilkokul [% 62.66), erkekler orta dereceli okul (% 43.75) mezunudurlar. Ev pansiyonlarını yöneten kadınlar çoğun lukla ev kadını {% 96.84), erkekler daha çok (% 46.88) emeklidirler.IV Deneklerin ev pansiyonculuğu yapmalarında etkili olan en önemli üç faktörü; ekonomik fayda sağlama (525), konutun ev pansiyonu olmaya uygun konum ve nitelikte olması (253) ve zevkli bir iş olması, vakit geçirme, meşgul olma arzusu (113) olarak sıraladıkları saptanmıştır. Denekler çoğunlukla mülkiyeti kendilerine ait konutlarda (% 91.05) ve daha çok müstakil evlerde (% 57.37) oturmaktadırlar. Araştırma kapsamına alınan yerleşme noktalarında daha çok (% 57.37) oturulan konutun bir bölümü turistlere kiralanmaktadır. Deneklerin sahip oldukları ortalama oda sayısı 6.53-0.28, turistlere kiraladıkları ortalama oda sayısı 4.40-0.24 'dür. Yörede ev pansiyonları nın açık olduğu ortalama süre 3.19-0.04 ay olup, konaklayan ortalama yerli turist sayısı 63.13^3.59, yabancı turist sayısı 20.95±3.89'dur. Ev pansiyonlarındaki ortalama yatak kapasitesi ise, 12. 12-0.73 'dür. Ev pansiyonculuğundan elde edilen gelirin toplam yıllık gelir içindeki payı ortalama % 33.58-1.22'dir. Ev pansiyonculuğu dışındaki geliri daha çok (% 43.16) eşler birlikte yönetirken, ev pansiyonculuğun dan elde edilen geliri daha çok (% 42.11) kadın yönetmektedir. Denekle rin çoğunun (% 64.74) ev pansiyonculuğundan elde ettikleri geliri yeterli buldukları ve yaşam düzeylerini yükseltmek için kullanmak istedikleri (% 57.89), % 31. 58' inin ev pansiyonculuğu kredisi aldıkları, kredi alan deneklerin yarıdan çoğunun (% 51.67) kredi miktarını yeterli bulmadıkları belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alınan yerleşme noktalarının yarıdan çoğunda (% 52.10) müşterilerin kabulüne daha çok kadın karar vermektedir. Pansiyon işlerine kadın deneklerin günde ortalama 3.73-0.88 saat, erkek deneklerin 2.56-0.22 saat harcadıkları bulunmuştur. Ev pansiyonculuğunu ekonomik ve sosyal bir etkinlik olarak değerlendiren deneklerin oranının daha yüksek olduğu [% 66.84), denekle rin; ev pansiyonculuğunun olumlu etkileri ile ilgili olarak daha çok“ev pansiyonculuğunun arkadaş edinme fırsatı verdiği”görüşüne katıldık ları (% 79.47), turistlerin ev pansiyonlarında aradıkları en önemli üç özelliği; ucuzluk (457), temizlik (361) ve denize yakınlık (174) olarak belirttikleri saptanmıştır. Deneklerin % 96.84'ü turizm eğitimini gerekli bulmakta, % 71. 58' i de ev pansiyonculuğu ile ilgili bir kursa katılmayı istemektedir. /WAHTAR KELİfdR: Ev Pansiyonculuğu, Ekonomik Profil, Sosyo-Kültürel Profil,
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the socio-cultural and economic profile of the guest-house running, on 190 subjects at Altınoluk, Akçay, Ören and Ayvalık locations at the Edremit Bay. In locations within the scope of the research, the nucleus family type was common (78.95 %) with avarage number of individuals living in the same residence 3.31-0.09. The guest-houses were generally directed by women (83.16 %). The average ages of guest-house directors were 46.27-0.74 for women and 49.91-1.51 for men. 62.66 per cent of women guest-house directors were literate-primary school graduates, whereas 43.75 per cent of men secondary-high school graduates. TheVI majority of the women were housewifes (96.84 %) and 46.88 per cent of the men were retired. Three most important factors orienting the subjects were to obtain economic benefit (525), the suitability of the residence to run as a guest-house (263) and because it is a pleasant occupation and the desire to be busy (113). The residences were generally owned by the guest-house directors (91.05 %) and 57.37 per cent of them were independent houses. In locations within the scope of the survey, 57.37 per cent of the subjects were tended to rent some rooms of their residence to the tourists. The average number of rooms owned by subjects was 6.53-0.28, whereas the average number of rooms rented to the tour ists was 4.40-0.24. The average operation period of the guest-houses within the region was 3.19-0.04 months per year, and the average num bers of domestic and foreign tourists were 63.13-3.69 and 20.95-3.89 respectively. It is found out that the average bed capacity of the guest-houses was 12.12-0.73. The average share of the income obtained through guest-house running in the total income was 33.58-1.22 %. 43.16 per cent of the guest-houses, income other than that obtained from guest-house running directed by both of the partners, whereas 42.11 per cent of them, income obtained from guest-house running was directed by the women. 64.74 per cent of the subjects considered that the income obtained from guest-house running was sufficient and 57.89 per cent of them wanted to use that income to increase their living levels. 31.58 per cent of the subjects had received guest-house running credits. 52.11 per cent of them considered that the credit was not sufficient. In locations within the scope of the research, 52.10 per cent of the guest-houses women decided on the acceptance of the customers. It is found out that women who directed guest-houses spent an average of 3.73±0.88 hours, whereas the men spent an average of 2.56-0.22 hours per day for the guest-house works. It was also seen that 66.84 per cent of the subjects considered guest-house running as both an economic and social activity. Most of the subjects agree with the opinion that the guest-house running gave chance to meet friends (79.47 %). They considered to three mostvıı important characteristics the tourists look for in the guest-houses were cheapness (457), cleanliness (361) and being close to the sea (174). 96.84 per cent of the subjects regarded tourism education as required and 71.58 per cent of them desired to follow a course on the guest-house running. KEY WORDS: Guest-house running, economic profile, socio-cultural profile