Üretim sürecinde ZnO yerine katılan A12O3'ün otomobil lastiğindeki fiziksel etkileri
The Phisical effect of Al O which is used instead of ZnO on tyre production
- Tez No: 16622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇELİK TARIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tekerlek lastiği hamurunun hazırlanmasında ZnO aktivatör olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada ZnO yerine Al^O^aynı amaçla lastik hamuruna katılmıştır. ZnO ve AL^ 0$ için değişik oranlarda hamur reçeteleri hazırlanmıştır. Bu reçeteler ile hazırlanan hamurun pişme özelliklerine etkilerini belirlemek üzere üretim süreci boyunca zamana bağlı viskozluk ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca her bir reçeteye göre hazırlanan lastiklerin aşınma, dayanıklılık sınırı, esneklik katsayısı, yırtılma direnci, uzama, yoğunluk gibi fiziksel özellikleri ölçülmüştür. Bu ölçmeler dikkate alınarak ZnO'li ve A^Oj ' lü lastikler arasında karşılaştırma yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: ZnO, Alz03, lastik hamuru, viskozluk, shore
Özet (Çeviri)
ZnO is used as an activator in rubber compounds In this research Al O is used as an activator in compounds instead of ZnO- The compounding ingredients is prepared with different ratio for ZnO and Al O.The Viscosity of unvulcanized compounds is measured time to determine the curing effect property. In addition; Physical property as spesific gravity, tensile strength, elongation, hardness, modulus, abrasion, tear strength, off all recipes are measured. The comparision of Al O to ZnO has been done with respect to these tests. KEY WORDS: ZnO, Al O, Compound, activator, tyre Rubber, vizcosity, shore A.