Erzincan ili merkez ilçesi köylerindeki evli kadınların beslenme bilgi düzeyleri ile yiyecek hazırlama, pişirme ve saklama uygulamaları üzerinde bir araştırma
A Research on the levels of nutrition knowledge and lfood preparation, cooking and preservation of the married woman in the central villages of the Erzincan province
  1. Tez No: 16620
  2. Yazar: NERMİN MALATYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİNEHA HASİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
X ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZİNCAN İLİ MERKEZ İLÇESİ KÖYLERİNDEKİ EVLİ KADINLARIN BESLENME BİLGİ DÜZEYLERİ İLE YİYECEK HAZIRLAMA, PİŞİRME VE SAKLAMA UYGULAMALARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA. Nermin MALATYALIOGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Seniha HASİPEK 1991, Sayfa:131 Jüri: Prof. Dr. Seniha HASİPEK Doç. Dr. Nevin AKTAS Prof. Dr. Suna BAYKAN Bu araştırma Erzincan İli Merkez İlçesi köylerinde ki evli kadınların beslenme bilgi düzeyleri ile yiyecek hazırlama, pişirme ve saklama uygulamalarını saptamak ama cıyla yapılmıştır. Araştırma materyalini Erzincan ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı köylerde yaşayan, tesadüfi örneklem- le seçilmiş ova köylerini temsilen 89, yamaç köylerini temsilen 47 ve dağ köylerini temsilen 14 olmak üzere top lam 150 evli kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri; deneklerle“Karşılıklı Görüşme (Mülakat) Tekniği”kullanılarak Eylül-Ekim 1990 tarihleri arasında anket formları uygulanarak toplanmıştır. Deneklerin beslenme bilgi düzeyleri, ilgili sorula ra ve soru şıklarına verilen puanların değerlendirilmesi ile saptanmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda; deneklerin %13.3' ünün yeterli, %86.7'sinin yetersiz düzeyde beslenme bil gisine sahip oldukları belirlenmiştir. Deneklerin eğitim durumları ile beslenme bilgi düzeyleri arasındaki ilişki G testi ile analiz edilmiş, ova ve dağ köylerinde önemsiz, yamaç köylerinde Önemli bulunmuştur (P < 0.05). Denekle rin yaşları ile beslenme bilgi düzeyleri arasındaki iliş kinin ise yapılan istatistiksel analize göre önemsiz ol-XX duğu anlaşılmıştır. Araştırma kapsamına alınan deneklerin evlilik süre leri ile beslenme bilgi düzeyleri arasında bağımlılık olup olmadığı, yazılı ve sözlü basından beslenme konusundaki bilgileri izleme durumları ile beslenme bilgi düzeyleri arasındaki ilişki. de yapılan G testi analizine göre önemli bulunmuştur (P < 0.05). Yiyeceklerin hazırlanması ve pişirilmesi uygulama larının, deneklerin beslenme bilgi düzeylerine bağımlı olup olmadığını anlamak amacıyla G testi uygulanmıştır. Buna gö re; sebzelerin pişirme işlevine hazırlanması, sebzeleri sak lama yöntemleri, makarnanın haşlama suyunun dökülüp dökülme mesi, peynir altı suyunun kullanılma durumu, pirinç pilavı nın doğru yöntem ile pişirilmesi, sütlü tatlılara şeker ila ve etme zamanı uygulamaları önemsiz (P > 0.05), sebze yemek lerini pişirirken tencere kapağını sık sık açıp kapama duru mu, kurubaklagillerin doğru yöntem ile pişirilmesi, sebzele ri kurutma yöntemleri ile- deneklerin beslenme bilgi düzeyleri arasındaki bağımlılık önemli (P < 0.05) olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Beslenme Bilgi Düzeyi, Beslenme, Yiyecek Hazırlama, Pişirme ve Saklama Uygulamaları
Özet (Çeviri)
1XX ABSTRACT MASTERS THESIS A RESEARCH ON THE LEVELS OF NUTRITION KNOWLEDGE AND FOOD PREPARATION, COOKING AND PRESERVATION OF THE MARRIED WOMAN IN THE CENTRAL VILLAGES OF THE ERZİNCAN PROVINCE. Nermin MALATYALI O?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof. Dr. Seniha HASİPEK 1991, Page:131 Jurrv: Prof. Dr. Seniha HASİPEK Assoc. Prof.. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr.- Suna BAYKAN This research was conducted to determine the leves of the nutritional knowledge as well as food preparation, cooking and preservation practices of the married women in the Central Villages of the Erzincan Province. Research sample was 150 married women (89 Valley 14 mountain and 47 slope of the hill) living in the villages of Erzincan districts randomly sampled. The data was collected by means of interview techniques using questionnaire forms between September - October 1990. The levels of nutritional knowledge of the samples was determined by the evalvation of the scores given to the questions and relavent choices. As a result of the research it has been observed that 13.3 % of the samples had sufficient and 86.7 % insufficient nutritional knowledge. The co-relation between the education and the level of the nutritional knowledge of the samples was analysed by G test. The co-relation has been found significant inthe plain and mountain villages and insignificant in the side villages (P < 0.05). Moreover, the result of the statistical analys s have showed, the co-relation between the age of tne samples and the level of the nutritional knowledge, to be insignificant the co-relation between the level of the nutritional knowledge and the duration of the marriage has been analysed by G test and has been found significiant The co-relation between the level of nutritional knowledge and the degree of following the extention programs from mass media by the samples has also been found significiant as a resulty of the G test (P < 0.05). To determined if the preparation and cooking practices of the food was dependent on the level of the nutritional knowledge the G test was applied. Respectivley the preparation of the vegetables for cooking, preservation methods of the vegetables, throwing away of the scald water of spagetti, the utilization of the cheese water and the timing of addinq sugar to the milky sweat were found insig nificant. (P > 0.05) Whereas, the freguency of opening the cover of the saucepan and the cooking of the dry beans by correct method have been found to be significantly (P < 0. 05) dependent on the level of the nutritional knowledge of the samples. KEY V0RDS: The Level of The Nutritional Knovledge, Nutrition, Food Preparation, Cooking and Preservation Practices.