Karışım suyunda bulunan magnezyum sülfat tuzunun uçucu küllü beton özelliklerine etkisi
The effects of magnesium sulfate contents of mixing water on the properties of fly ash concrete
- Tez No: 166215
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET UYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
BETON KARIŞIM SUYUNDAKİ MAGNEZYUM SÜLFAT (MgS04) TUZUNUN UÇUCU KÜLLÜ BETON DAYANIMINA ETKİSİ ÖZET Beton üretiminde kullanılan karışım suyu içerisinde bulunabilecek yabancı maddeler, karşılaşılan en önemli problemlerden biridir. Bu maddelerin, standartlarda belirtilen değerlerden fazla olması betonda önemli hasarlara neden olmaktadır. Betonda mineral katkı kullanılması, taze ve sertleşmiş betonun bir çok özelliğini olumlu yönde etkilemektedir. Mineral katkılardan olan uçucu küller, beton endüstrisinde çeşitli şekillerde kullanılabilir. Aynı zamanda uçucu küllerin, yapılan araştırmalarda sertleşmiş betonun sülfata karşı direncini arttırdığı saptanmıştır. Bu çalışmada karışım suyunda bulunan magnezyum sülfat tuzunun uçucu kül katılmış beton üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Çalışmada çimento tipi sabit seçilmiş ve tüm deneylerde portland çimentosu ( PÇ 42,5 ) kullanılmıştır. Çalışmada su/bağlayıcı oram 0.75 olan ve 400 kg/m3, 360 kg/m3, 300 kg/m3, 250 kg/m3 dozajlı dört farklı tip beton üretilmiştir. Magnezyum sülfat tuzunun farklı oranlarda çözeltileri hazırlanarak karışım suyuna ilave edilmiş ve karışım suyu olarak kullanılmıştır. Ayrıca üretilen betonlara katkı olarak uçucu kül de ilave edilmiştir.MgS04 ile lit. su için %2.0,%4.0,%6.0 ve %8.0 çözeltileri ve uçucu kül için de çimento miktarının %10,%25 ve %37.5 değerleri alınarak üretilen betonlara eklenmiştir.Kontrol için şahit su ile şahit beton üretilmiştir. Sonuçta toplamda 4x5=20 farklı karışım elde edilmiştir. Ultrases, basınç ve eğilme mukavemeti, rötre, şişme deneyleri için 4x4x16 cm. boyutlarında her bir karışım için toplam 16 adet ve kılcallık ve su emme deneyleri için 10x10x50 cm. boyutlarında toplam 1 adet numune üretilmiştir.Üretilen betonların işlenebilme özellikleri sarsma tablası deneyi ile tayin edilmiştir; taze birim ağırlık değerleri de ölçülerek beton bileşimlerinin gerçek değerleri bulunmuştur.Karışım suyuna eklenen magnezyum sülfat tuzunun priz sürelerine olan etkisi ise Vicat aleti ile priz süresi deneyleri yapılarak bulunmuştur.Üretilen numunelerin 6 adedi 23°C ± 2°C lik su içinde deney gününe kadar saklanmıştır. Bu numuneler üzerinde (2 adedi 7 gün, 2 adedi 28 gün, 2 adedi 90 gün) ultrases, eğilme ve basınç deneyleri gerçekleştirilmiştir. Aynı deneyler 20°C ve %50«60 rutubetli ortamda saklanan numuneler için de tekrarlanmıştır. Numunelerden 2 tanesinde su içinde şişme deneyi, kalan 2 adet numunede ise 20°C ve %50«60 rutubetli ortamda saklanarak rötre deneyleri yapılmıştır. XIX10xl0x50cm. boyutundaki prizma numunesi 2.günde ortadan kesilip yansı havada yansı su içinde tutulmuştur. Bu numunelerden 28.gönde ikişer adet 10cm.lik küpler çıkartılmış ve 28.ve 90. günlerde kılcallık deneyleri yapılmıştır. Deneyler 28. ve 90. günlerde aynı 2 adet numune üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak karışım suyundaki magnezyum sülfat tuzunun, uçucu kül katkısı kullanılarak üretilen taze ve sertleşmiş beton özellikleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda uçucu külün sülfata karşı direnci arttırdığı ve mukavemet gelişiminde etkili olduğu görülmüştür. Ancak bu etkisinin uzun vadede ortaya çıktığı da belirlenmiştir. Aynı zamanda magnezyum sülfatın standartlarda verilen değerlerden çok daha az miktarlarda bulunduğu takdirde de zararlı olabileceği gözlenmiştir. XX
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MAGNESIUM SULFATE (MgS04) CONTENTS OF MIXING WATER ON THE PROPERTIES OF FLY ASH CONCRETE SUMMARY One of the main problems in the production of concrete is the presence of impurities in mixing water. If the amounts of this impurities are over the limits specified in the related standards, they may cause important damages on concrete. Using mineral admixture in concrete affects many properties of fresh and hardened concrete beneficial. Fly ash,which is a mineral admixture, can be used in many way in concrete industry. However, the studies about fly ash showes that the use of fly ash develop sulfate resistance in hardened concrete. In this study, the effects of magnesium sulfate present in mixing water on the properties of Portland cement with fly ash were examined. In the experiments, the type of cement was kept constant and it was Portland cement. Four different types of cocnrete were prepared with the 0.75 water/binder ratio and four different dosages respectively, 400 kg/m3, 360 kg/m3, 300 kg/m3 and 250 kg/m3. Magnesium sulfate solutions with different proportions were added into the mixing water. Also, fly ash was added in concrete as admixture. MgS04 was added respectively, 2, 4, 6 and 8 per cent for 1 It water and fly ash was added respectively, 10, 25 ve 37.5 per cent of the dosage of cement. Also, sample were prepared with tap water for checking. Totally, five types of mixing water were prepared with four different proportions of fly ash and tap water. Altogether 16 samples, measuring 4x4x16 cm and one sample, measuring 10x10x50 cm, were prepared for shrinkage and the other experiments. The workability and unit weigth of fresh concrete were determined. The initial and final setting times of cement were determined according to the related standarts. 6 samples were cured under water at 23 °C ± 2°C and kept up to the experiment. This samples were subjected to ultrasonic pulse velocity, compressive strength and flexural strength tests at the ages of 7, 28 and 90 days. Same tests were repeated for the samples which were kept at 20°C and % 50«60 humidity. 2 samples were kept under water for swelling test and the remainig 2 samples were kept at 20°C and % 50«60 humidity for shrinkage tests. The sample mesauringl0xl0x50cm. was cut in two pieces at 2nd day. Half of the sample was kept in laboratory room, the other half of sample was kept under water. At the 28* day this samples were cut in to pieces mesauring 10x10 cm. cubes and were subjected to permeability tests at the 28 and 90* days. Finally the effects of magnesium sulfate contents of mixing water on the properties of fresh and hardened fly ash were determined. Experiments have shown that fly ash increases sulphate resistance and is effective on strength development. However this effect appears in long term. Also it was observed in case of lower magnesium sulphate than given in standards, that it can be detrimental. xxi